Projektas „Draugystė veža“ – įspūdžių ir patirčių versmė

Tolerancijos horizontas
Nustatymai

„Baltijos ugdymo centras“ kartu su Neįgaliųjų reikalų departamentu jau trečią kartą rengia socialinę akciją „Draugystė veža“. Joje kviečiamos dalyvauti negalią turinčių ir be jos gyvenančių jaunų žmonių poros. Tokia simboline forma akcijos organizatoriai siekia parodyti – visi esame lygūs, visi vieni iš kitų turime ko pasimokyti. Akcijos „Draugystė veža“ finalas – kelionė į Portugalijoje vyksiantį „Eurovizijos“ dainų konkursą. Jį stebės penkios draugų poros, kurių draugystės istorijos sulauks didžiausio palaikymo.

Projekto dalyviams – įspūdingos kelionės po Lietuvą

Trečius metus organizuojama „Baltijos ugdymo centro“ sumanyta akcija vis keičiasi, pasipildo ir naujais projekto partneriais, ir intriguojančiais sumanymais. Pirmoji akcija buvo tik „Baltijos ugdymo centro“ idėja ir iniciatyva, prie antrosios prisijungė Neįgaliųjų reikalų departamentas, projekto dalyvius išlydėjo socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis. Trečiosios akcijos organizatoriai nepasikeitė, tačiau jos dalyvių laukė kita staig­mena. „Draugystė veža“ koordinatorė Žydrė Gedrimaitė pasakoja, kad projekto organizatoriai sumanė visoms draugų poroms padovanoti po smagų, ilgai atmintyje išliksiantį nuotykį, šūsnį nepamirštamų emocijų. Šiemet projekto dalyvių porų laukia įdomios išvykos į kurį nors šalies miestą, siūlomos įvairios pramogos. Pirmąją savaitę „Draugystė veža“ dalyviai lankėsi Birštone, mėgavosi „Eglės“ sanatorijoje teikiamomis procedūromis, buvo priimti Trakų pilyje. Antrą savaitę tris draugų poras svetingai sutiko Druskininkai: „Snow arena“, vandens pramogų parkas. Šią savaitę trys projekto dalyvių poros išvyko į Pakruojo dvarą.

Neįgaliųjų reikalų departamento direktorės Astos Kandratavičienės teigimu, lankydamiesi skirtinguose šalies miestuose bei miesteliuose projekto dalyviai atliks ir socialinę misiją – įvertins, kaip ten pritaikyta aplinka, išsakys savo pastebėjimus jų šeimininkams.

Pasak Ž. Gedrimaitės, 5 laimėtojų poros bus atrenkamos kovo 2-10 dienomis balsuojant portale www.lrt.lt ir paskelbtos kovo 11 dieną „Žalgirio“ arenoje vyksiančiame finaliniame lietuviškos „Eurovizijos“ atrankos etape. Gegužę laimėtojų laukia įspūdžių ir nuotykių kupina kelionė į Portugaliją.

Vaiva ir Nadia Stokholme palaikė Lietuvai atstovavusį Donatą Montvydą.

Svarbiausia – nebijoti nuoširdaus bendravimo

Pirmojoje „Draugystė veža“ akcijoje dalyvavusi Vaiva Dulevičiūtė iki šiol noriai prisimena joje patirtus išgyvenimus. „Pamenu, viskas prasidėjo nuo to, kad internete pamačiau anketą. Nebuvo minčių dalyvauti, nes realiai vertinau savo galimybes – juk man reikalinga slauga. Bet pasikalbėjusios su drauge, kuri Valakupių reabilitacijos centre dirba slauge, nusprendėme pabandyti. Tą pačią dieną užpildėme anketą. Tiesa, manėme, kad dalyvių bus daug, tad mūsų neatrinks.“

Vaiva neslepia, kad jau pildydama anketą turėjo sveikatos problemų, tad netrukus atsidūrė reabilitacijos centre, kuriame ir dirbo jos draugė Nadežda. Pablogėjusi sveikata dar labiau sustiprino abejones. Tačiau gyvenimo vingių nuspėti neįmanoma. „Kaip tik tada ir sulaukėme skambučio, pranešančio, kad mus atrinko ir reikia susitarti dėl filmavimo“, – prisimena Vaiva.

Merginų draugystė tęsiasi jau 5-erius metus. Jiedvi susipažino, kai 18-metė Vaiva pirmą kartą į reabilitacijos centrą atvyko viena, be palydos. „Buvo didžiulis pasimetimas. Baimė. Maniau, kad niekas, išskyrus šeimą, man negali padėti. Nadia parodė, kad kiti žmonės gali ne tik padėti neįgaliajam, bet ir matyti jame gerą draugą“, – pasakoja Vaiva.

Mergina prisimena, kad filmavimo dieną abi labai nerimavusios, bet viskas praėjo gana greitai ir sklandžiai. Filmukui pasirodžius internete prasidėjo balsavimas. „Dar ir šiandien esu dėkinga tiems, kuriuos sužavėjo mūsų draugystės istorija. Tiems, kurie negailėjo laiko ir jėgų, balsavo ir ragino kitus tai daryti, – sako Vaiva. – Supratimas, kad patekome tarp 5 geriausių (visos šios poros sulaukė po daugiau kaip 4 tūkst. palaikymo balsų) suteikė pasitikėjimo savimi ir begalinio džiaugsmo. Nugalėtojai buvo paskelbti Palangoje surengtame Merūno koncerte.“

Akcijos laimėtojus į Švediją lydėjo organizatorių komanda. „Dar ir šiandien projekto sumanytoją Ž. Gedrimaitę vadiname mama, nes tai tas žmogus, kuris niekad nepamiršta paklausti, kaip jaučiamės, ar nieko netrūksta, – pasakoja Vaiva. – Visas prie projekto dirbantis kolektyvas yra nuostabus. Šalia tokių žmonių užsimiršta visi sunkumai, o negalia virsta galia. Kelionės metu pabuvojome ne tik „Eurovizijoje“, kuri paliko neišdildomą įspūdį, bet apžiūrėjome ir kitas lankytinas vietas – išvažinėjome visą Stokholmą, aplankėme muziejus ir t.t. Pavargome, bet viską atpirko geros emocijos.“

Vos pastebėjusi, kad kitais metais „Baltijos ugdymo centras“ ir vėl paskelbė registraciją į projektą „Draugystė veža“, Vaiva paragino draugus išbandyti laimę. Mergina džiaugiasi, kad jos padrąsinta bičiulė Vaida Vilkaitė laimėjo kelionę į Kijeve vykusią „Euroviziją“.

„Jaučiu, kaip mano įgauta motyvacija ir pasitikėjimas savimi skleidžiasi ir persiduoda kitiems. Mūsų su Nadia pavyzdys rodo, kad nežinai, kur gali sutikti tikrą draugą... Svarbiausia – nebijoti atviro ir nuoširdaus bend­ravimo“, – sako V. Dulevičiūtė.

Vaida Vilkaitė (sėdi vežimėlyje dešinėje) su projekto „Draugystė veža“ komanda vyko į Kijeve vykusią „Euroviziją“.

Projektas virtualius draugus pavertė realiais

Projektą „Draugystė veža“ smagiu gyvenimo nuotykiu vadinanti V. Vilkaitė pasakoja, kad šia „Baltijos ugdymo centro“ idėja susižavėjo tik perskaičiusi apie ją internete. Tiesa, mergina neslepia tąsyk anketos nepildžiusi. Pasirinko kitą kelią – palaikyti draugę Vaivą. Rateliais judančios merginos susipažino internete ir draugauja jau ne vienus metus.

Vaivos sėkmė Vaidą paskatino ir pačiai pradėti nedrąsiai svajoti apie tokią galimybę. „Po metų projektui vėl atgimus, Vaiva mane pradėjo įkalbinėti pabandyti. Ilgai trukti nereikėjo, bet, neslėpsiu – nerimo tikrai buvo“, – atviravo tokiai tolimai kelionei dar nė karto nesiryžusi mergina.

Tačiau ir Vaida turėjo susirasti kartu pasiryžusią važiuoti negalios neturinčią draugę. Tai buvo dar vienas iššūkis. Rokiškio rajone gyvenanti mergina pakvietė tik virtualiai pažįstamą Facebook‘o draugę – tris dukras auginančią kaunietę Daivą Morkūnaitę-Šimkienę. Daivai sutikus, užpildė anketą.

Pirmą kartą virtualios bičiulės pasimatė tik atvykusios į filmavimą. Neakivaizdi pažintis peraugo į nuoširdžią draugystę, ypač sustiprėjusią po kelionės, joje patirtų nuotykių. Mergina pasakoja, kad dabar su Daiva susitinka gerokai dažniau. „Po kelionės dar daug visko nuveikėme kartu: plaukėme baidarėmis, ilsėjomės prie ežerų Molėtuose. Norėtume ir kartu prie jūros vasarą nuvažiuoti. Tikiu, kad mūsų pažintis padėjo Daivai iš naujo susidėlioti gyvenimo vertybes. Su mergaitėmis taip pat labai susidraugavome“, – apie išliekamąją projekto vertę pasakoja mergina.

Vaida neslepia – „Baltijos ugdymo centras“ apskritai pakeitė jos gyvenimą. Iš namų retai kur išvykdavusi mergina išmoko labiau pasitikėti savim, tapo drąsesnė. „Atsirado noras daugiau veikti, dingo baimės. Ir kitiems patariu išdrįsti, nebijoti, nes tikrai verta...“ Pasak merginos, susitikimas su Niku Vujičičiumi, kuriame ji apsilankė taip pat „Baltijos ugdymo centro“ dėka, jo organizuojami neįgalaus jaunimo forumai paskatino pakeisti požiūrį į daugelį dalykų.

Irmina su drauge Goda dalyvauja šių metų atrankos akcijoje.

Neša žinią apie negalią kaip galią

Į šiemetinę akciją „Draugystė veža“ įsitraukusi Šeduvoje gyvenanti Irmina Beneševičiūtė įsitikinusi: tai išskirtinis projektas, nes suveda žmones iš skirtingų pasaulių ir įrodo, kad visi esame lygūs.

Į projektą užsiregistravęs Irminos ir Godos duetas buvo pakviestas į išvyką Druskininkuose. Iki tos akimirkos merginos taip pat buvo tik virtualios draugės socialiniame tinkle Facebook. „Technologijos įgalina, o įvairūs projektai dar labiau suartina žmones“, – šypsosi Irmina.

Savo Facebook paskyroje Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje besimokanti Goda Sasnauskaitė pasidalijo atviru įrašu: „Visad jaučiau, kad atiduodu per mažai. Rodos, privalau kažkur lėkti, susirasti žmones, kuriems manęs labiausiai reikia, ir suteikti jiems pagalbos (tik nežinia kur). Įsivaizdavau, kad kai jau baigsis akademiniai darbai, išdumsiu kur nors pasavanoriauti ir išmokti tiek daug apie save nebegalvoti. Bet kaip visuomet – tereikia stipriau panorėti ir galiausiai ryžtis tai padaryti.“ Pasak merginos, internete draugų ji turi ne vieną, bet sulaukusi pasiūlymo užpildyti anketą projektui „Draugystė veža“, patikėjo, kad draugystei su Irmina pagaliau metas sužydėti ir kad ji gali tapti ypatinga. Goda sako, kad labai gera būti su Irmina, jos klausytis. „Irmina yra mažytė, bet begalinis ryžtas ją veda prie didžių darbų. Matau nuveiksiančią jų tiekos, kad pagaliau Seime turėtume daugiau negu vieną neįgalų asmenį“, – savo pasvarstymais dalijasi Goda.

Pažintis su šia mergina pakylėjo ir Irminą: „Aš iš Godos pasimokiau atvirumo, laisvės bendrauti be išankstinių stereotipų.“ Tokios Baltijos ugdymo centro suteiktos pamokos, pasak I. Beneševičiūtės, suteikia ryžto ir patiems rengti akcijas, burti žmones, nešti žinią apie negalią, kaip galią, kaip vertybę, kaip žmogaus patirtį.

Į Portugaliją vyks tik 5 atrankinių turų dalyvių poros. Irmina slapta viliasi, kad pavyks tapti viena iš trečiojo sezono laimingųjų porų ir ne tik išgirsti „Eurovizijos“ dainininkus, bet ir atšvęsti kaip tik tuo metu būsiantį savo gimtadienį.

Aldona MILIEŠKIENĖ
Dianos Trofimovos, „Baltijos ugdymo centro“ ir asmeninio archyvo nuotr.

 

Rėmėjai

dnt_puslapyje_pirmas
SRTRF puslapyje