Tūkstančiai žmonių bėgo už viltį

VšĮ „Elgesio sprendimai“ vienija autistiškus vaikus.

Tolerancijos horizontas
Nustatymai

Savaitgalį Klaipėdoje tūkstančiai žmonių susibūrė į „Vilties bėgimą“. Žmonės „bėgo“ ir sėdėdami neįgaliojo rateliuose, ir stumdami vaiko vežimėlį. Prie starto linijos stojo ir jaunas, ir senas. 

Bėga už sergančiuosius

„Vilties bėgimo“ idėja prieš 11 metų kilo pranciškonų vienuoliui Benediktui, kai jis susipažino su keletu parapijiečių, kurių gyvenimus pakeitė vėžio liga. Paramos akcijos „Vilties bėgimas“ metu surinktos aukos prisidėjo prie sumanymo Klaipėdoje įkurti Vakarų Lietuvos onkologinių ligonių informacijos ir pagalbos centrą. 2014 metais, pridėjus dar ir ES bei privačių rėmėjų lėšas, Šv. Pranciškaus onkologijos centras atvėrė duris. Jį kasmet aplanko apie 4 tūkst. lankytojų – onkologiniai ligoniai ir jų šeimos nariai. Čia jie sulaukia dvasinės, psichologinės, socialinės pagalbos, teikiamos sveikatinimo, grožio ir kitos paslaugos.

Šiemet „Vilties bėgimas“ vyko jau 11 kartą. Nuo 2007 metų jis išaugo – dabar bėgami ne tik trumpi atstumai, bet ir pusmaratonis bei maratonas. Pasak „Vilties bėgimo“ akcijos koordinatoriaus Andrėjaus Semionovo, šiemet, kaip ir pernai, akcijoje dalyvavo apie 10 tūkst. bėgikų. Bėgimą koordinavo apie 250 savanorių, tarp kurių buvo policijos pareigūnų, karininkų, skautų, maltiečių, moksleivių. A. Semionovas pasidžiaugė, kad prie akcijos kasmet prisijungia ir nemažai specialiųjų poreikių turinčių žmonių. Jų šiemet buvo daugiau nei ankstesniais metais ir jie buvo linksmesni.

„Bėgikai atiduoda ne tik fizines jėgas, bet ir savo širdį. Bėgimas turi labai kilnią misiją – bėgdami mes auginame žmonių širdyse viltį, – prie starto linijos kalbėjo brolis Benediktas. – Kiekviena šeima, pusė milijono žmonių, yra paliesti vėžio. 120 tūkst. sergančių žmonių. Visi jie laukia stebuklo. O Sekminių stebuklas yra tas, kad mes pradėtume kalbėti meilės kalba. Mes sveiksime, jeigu žmonės kalbės šia suprantama kalba.“

„Vilties“ bėgime“ dalyvavo ir grupelė Klaipėdos specialiosios mokyklos „Svet­liačiok“ „Žiogelio“ klasės mokinių.

Pranciškonų palaikymo sulaukia ir autistiški vaikai

„Vilties bėgime“ dalyvavo ir nemažai įvairių neįgaliųjų organizacijų, ugdymo įstaigų. VšĮ „Elgesio sprendimai“ vienija autistiškus vaikus. Jos vadovė Rita Karvelienė sako, kad pernai „Vilties bėgime“ dalyvavo 4 jų organizacijai atstovaujantys vaikai, šiemet – jau 15. VšĮ „Elgesio sprendimai“ direktorė neslepia, kad autistiškiems vaikams įsijungti į tokį renginį yra didžiulis pasiekimas. Jiems labai sunku būti minioje, tarp žmonių. R. Karvelienės teigimu, prisitaikyti prie aplinkos paprasčiau judėjimo ar kitą fizinę negalią turintiems vaikams – juos visuomenė priima lengviau. Na, o autistiškiems, netradiciškai besielgiantiems ir taip išsiskiriantiems iš kitų žmonėms – labai sunku.

„Norėjome, jog miestas matytų, kad mes esame, o šeimos įsilietų į bendras miesto veiklas. Džiaugiuosi, kad išdrąsėjo tėvai – nesibaimina ir savęs parodyti, ir vaikai pratinasi eiti į renginius“, – sako R. Karvelienė. Jos globojami vaikai, net ir 18-mečiai, bėgo pačią trumpiausią distanciją, kartu su 6-mečiais, ir buvo nepaprastai laimingi.

Moteris neslepia, kad tokiems renginiams vaikus reikia paruošti – paaiškinti, parodyti paveiksliukuose, kaip viskas bus. Tai, kas kitiems atrodo savaime suprantama, šiems vaikams gali būti labai neįprasta.

R. Karvelienė džiaugiasi užsimezgusia draugyste su broliais pranciškonais – kartu su jais rengiamos vasaros stovyklos autistiškiems vaikams. Jos pačios 18-metis sūnus vasarą dirba pas pranciškonus – mokosi auginti rožes. Vaikinas labai susidraugavo su broliu Benediktu, vadina jį geriausiu draugu. Moteris džiaugiasi nauju pranciškonų sumanymu – prie Onkologijos centro įrengti sensorinį sodą, kuris labai naudingas autizmą ar elgesio sutrikimų turintiems vaikams. Beje, ir šiuo metu ten auga šimtai rožių ir levandų.


Bėgimas – didelis džiaugsmas

„Vilties“ bėgime“ dalyvavo ir grupelė Klaipėdos specialiosios mokyklos „Svetliačiok“ „Žiogelio“ klasės mokinių. Mokykloje mokosi įvairių raidos sutrikimų turintys vaikai. „Mūsų vaikai mažai kur gali dalyvauti, todėl labai stengiamės kiekvieną kartą, kai yra proga, prisijungti. Jiems tai ypač svarbu. O medaliai dar labiau vaikus paskatino. Bet kokie, net ir nedideli, pasiekimai jiems – didelė pa­skata“, – sako „Žiogelio“ klasės mokytoja Jūratė Rudžinskienė. Ypač vaikai džiaugėsi matydami, kaip jiems mojavo bėgimą stebėję miestiečiai.

Mokytojos teigimu, dar pirmadienį ryte atėję į mokyklą bėgikai dalijosi džiaugsmingais įspūdžiais, rodė medalius. Jų pasiklausę susidomėjo ir tie, kurie bėgime nedalyvavo. „Tikiu, kad ir jie kitąmet prisijungs“, – sako mokytoja.

J. Rudžinskienė pasakoja, kad bėgimui buvo ruoštasi – kalbėta apie tai, kad bėgimas yra skirtas padėti kitiems. Juk yra dar silpnesnių žmonių. Vaikai paaukojo po simbolinį eurą vėžiu sergantiesiems. „Geras, puikus renginys, kad daugiau tokių būtų“, – sako J. Rudžinskienė.

Su šventės dalyviais šiltai bendravo KTU Europos instituto direktorius, ambasadorius Vygaudas Ušackas ir brolis Benediktas.

Rezultatą pasieksime tik visi kartu

Šiemet Klaipėdoje vyksta 26 „Vilties bėgimo“ paskatintos iniciatyvos. Tarp jų – ir jau įvykę renginiai „Vilties žvilgsnis“ (šventė, skirta autizmo supratimo dienai paminėti), „Vilties koncertas“ (paramos ir solidarumo koncertas, skirtas mamoms, auginančioms vaikus, turinčius autizmo sindromą), „Vilties gimnastika“ (varžybose dalyvavo ir vaikai, turintys Dauno sindromą). Dar šią vasarą laukia „Vilties yriai“ (tarptautinės akademinio irklavimo varžybos, kuriose dalyvaus ir neįgalieji, judantys vežimėliuose), o rudenį numatytas „Žvaigždučių vilties bėgimas“, skirtas specialiųjų poreikių turintiems vaikams. Neįgalieji, onkologinėmis ligomis sergantieji kviečiami dalyvauti ir plaukimo, laipiojimo varžybose, mankštose, žygiuose, kituose užsiėmimuose bei renginiuose.

A. Semionovas sako, kad, prasidėjusi nuo bėgimo ir paramos onkologiniams ligoniams, „Vilties“ renginių idėja labai išsiplėtė. Žinoma, onkologijos centrui parama išlieka labai svarbi. Juolab kad jis negali teikti mokamų paslaugų. Vis dėlto parama suprantama daug plačiau.

„Pagrindinė „Vilties“ renginių idėja – kad tik visi kartu galime pasiekti rezultatą. Šie renginiai skirti skatinti visų žmonių įsitraukimą. Jei judėsime kartu, viską nugalėsime“, – įsitikinęs A. Semionovas.

Aurelija BABINSKIENĖ

 

Rėmėjai

dnt_puslapyje_pirmas
SRTRF puslapyje