Lietuvos neįgaliųjų draugijos 30-metis bus minimas visus metus

Prie jubiliejinės fotosienelės LND valdyba įsiamžino su Neįgaliųjų reikalų departamento direktore Asta Kandratavičiene.

Tolerancijos horizontas
Nustatymai

Kretingos rajone, Atostogų parke, surengta iškilminga švente prasidėjo Lietuvos neįgaliųjų draugijos 30-mečiui skirti renginiai. Ypatinga pagarba ir dėmesiu buvo apgaubti visi į ją pakviesti organizacijos kūrėjai, miestų bei rajonų neįgaliųjų draugijų vadovai, svečiai.

Į šventę – nauju autobusu

Šventė prasidėjo dar jubiliejinio renginio išvakarėse, kai LND pirmininkė Jelena Ivančenko visus susirinkusiuosius pakvietė į Šventosios mokymo ir reabilitacijos centro kiemą. Čia laukė maloni staigmena – raudona juosta perrišta, balionais papuošta LND dovana visiems draugijos nariams – naujas, rateliais judantiems neįgaliesiems vežti pritaikytas autobusas. Saugių kelionių juo palinkėjo autobusą pašventinęs Šventosios Švč. Mergelės Marijos, Jūrų Žvaigždės, bažnyčios klebonas Zenonas Degutis. Pasak jo, negalia žmogų dažnai nustumia į atskirtį, vienatvę, o tokios organizacijos, kaip Lietuvos neįgaliųjų draugija, nutiesia bendrystės tiltus, atgaivina santykius su kitais žmonėmis.

Pirmuoju oficialiu naujojo autobuso reisu ir tapo išvyka į netoliese įsikūrusį Atostogų parką. Neįgaliųjų draugijų pirmininkai neslėpė nuostabos – čia jie buvo sutikti kaip garbingiausi svečiai. O ir prie fotosienelės daugelis fotografavosi pirmą kartą. Įsiamžinti norėjosi ir su bičiuliu ar savo apskrities kolegomis, ir su LND vadove ar renginio svečiais.

Padėka ir simbolinis angelas – Sauliui Šalteniui.

Padėkos organizacijai ir jos nariams

Jubiliejinis renginys tapo puikiu pretekstu prisiminti Lietuvos neįgaliųjų draugijos kūrimosi istoriją, pagerbti šiandien nuoširdžiai joje dirbančius žmones. Sveikinimus draugijai atsiuntė Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė, Seimo Neįgaliųjų teisių komisijos pirmininkas Justas Džiugelis. Ministro Pirmininko Sauliaus Skvernelio padėkas trims ilgiausiai LND dirbantiems neįgaliųjų draugijos pirmininkams – Julei Senavaitienei (Birštono sav.), Bronei Kaleinikovienei (Kupiškio r.) ir Algiui Ulbinui (Varėnos r.) įteikė jo patarėjas Juozas Bernatavičius.

Šventiniame renginyje prisiminti visi per 30 metų Lietuvos neįgaliųjų draugijai vadovavę pirmininkai: organizacijos įkūrėjas Jonas Mačiukevičius, Algimantas Grabauskas, Saulius Šaltenis, Zita Valaitytė, Zig­mantas Jančauskis ir šiandien pokyčių keliu draugiją vedanti Jelena Ivančenko. Vyriausybės vadovas padėkojo J. Mačiukevičiui (dėl pablogėjusios sveikatos jis negalėjo dalyvauti jubiliejiniame renginyje), socialinės apsaugos ir darbo ministro Lino Kukuraičio padėką ir simbolinę angelo statulėlę ministro patarėja Kristina Paulikė įteikė S. Šalteniui. Neįgaliųjų reikalų departamento direktorė Asta Kandratavičienė pasveikino ir iš medžio drožtą angelą padovanojo J. Ivančenko.

Nuoširdžiais apkabinimais ir L. Kukuraičio pasirašytomis padėkomis K. Paulikė apdovanojo ir gražų būrį neįgaliųjų draugijų pirmininkų – pagrindinių LND darbų ir idėjų įkvėpėjų, bičiuliškų santykių puoselėtojų.

Nominacija „Didžiausias pokytis“ atiteko Vilhelminai Dubnikovai.

Kolegų įvertinimas – didelis paskatinimas

Šventiniame renginyje taip pat buvo paskelbti bei stiklinėmis statulėmis apdovanoti šešių nominacijų laureatai. LND administracija neįgaliųjų draugijų pirmininkams pasiūlė išrinkti labiausiai nusipelniusius kolegas, vertus „Kūrybinio impulso“, „Gerumo ambasadoriaus“, „Tikrojo pašaukimo“, „Teisybės ieškotojo“, „Metų debiuto“ ir „Didžiausio pokyčio“ nominacijų laimėtojų vardo. Nors kandidatus siūlė visos draugijos, galutiniai rezultatai iki paskutinės akimirkos buvo saugomi paslaptyje. Įdomu tai, kad apdovanotų pirmininkų buvo daugiau nei pačių nominacijų, nes, pavyzdžiui, net du pirmininkai – Ramutė Sarapinavičienė (Kazlų Rūdos sav.) ir Kęstutis Petkus (Tauragės r.) surinko apylygiai balsų ir abu buvo paskelbti „Gerumo ambasadoriais“. K. Petkui ši nominacija įteikta kaip žmogui, kuris niekada neatsisakys ištiesti pagalbos ranką pats likdamas nuošalyje, o R. Sarapinavičienei – už tai, kad visada pastebi kitą žmogų, jo poreikius, o tai reiškia – supranta kiekvieno sutikto žmogaus vertę.

Julei Senavaitienei (Birštono sav.) ir Edvardui Najuliui (Mažeikių r.) įteiktos „Tikrojo pašaukimo“ statulėlės. J. Senavaitienei pašaukimas yra siekis išskaityti tai, ką Dievas yra įrašęs mūsų širdyse, E. Najuliui – naujos idėjos, vardan žmonių su negalia neskaičiuojamas laikas.

Dar daugiau – net trys pirmininkės – Vida Pieniutienė (Jurbarko r.), Stasė Arbutavičienė (Panevėžio m.) ir Jadvyga Rostovskaja (Vilniaus m.) – buvo įvertintos kaip „Teisybės ieškotojos“. Pasak statulėlę įteikusios LND pirmininkės, teisybė – ypatinga. Neįžūli, nedrastiška, neįkyri, bet ryžtinga. Už ryžtą siekti teisybės šio apdovanojimo nusipelnė visos trys nominantės.

„Kūrybinio impulso“ nominacija už naujas idėjas, nestereotipišką mąstymą, vaizduotės lakumą, begalinį smalsumą įteikta Zitai Kviklienei (Ukmergės r.). „Metų debiuto“ nominaciją, skirtą už naujo požiūrio į organizaciją kūrimą, jos viešinimą bei atstovavimą nacionaliniu lygmeniu, pelnė Algis Veikšys (Rokiškio r.).

Prieš įteikdama „Didžiausio pokyčio“ statulėlę LND pirmininkė J. Ivančenko klausė: „Ar kada nors gailėjotės to, ko nepadarėte, tačiau galėjote padaryti? Pokyčiu patogu vadinti viską, kas kinta ir ką mes sąmoningai norime keisti savyje bei savo santykyje su aplinka. Viena vertus, pokyčiai mus erzina. Šiuolaikinis pasaulis mus varo į priekį ir tarsi sako: keiskis čia ir dabar. Pasikeitei? Keisk dar kažką. Pokyčiai yra neišvengiami.“ Už pasiryžimą keistis čia ir dabar, už norą sukurti naują organizacijos pradžią nominacija „Didžiausias pokytis“ įteikta Vilhelminai Dub­nikovai (Zarasų r.).

Beje, didžiajai daugumai nominuotų pirmininkų buvo įteiktos ir Ministro Pirmininko S. Skvernelio bei socialinės apsaugos ir darbo ministro L. Kukuraičio padėkos. Džiugu, kad geriausiuosius pastebi visi.

Premjero padėka skirta Bronei Kaleinikovienei.

Staigmena LND administracijos darbuotojams

Dar vienas netikėtas šventinio renginio momentas – nominacijos LND administracijos darbuotojams. Linksmai ir sumaniai apibūdintas kiekvieno darbas, specialiai sukurtas ženk­lelis, šypsenos ir ilgai netylantys plojimai – tokiomis emocijomis palydėti šie originalūs apdovanojimai. Antanui Jasinskui skirta „Draugijos respublikono“ nominacija, Loretai Balčiuvienei – „Finansų maklerės“, Saulei Vėjelienei – „Renginių guru“, Evelinai Kelmelienei – „Teisingumo deivės“, Kristinai Vainienei – „Draugiškosios kontrolierės“, Linai Arlauskienei – „Bitės Majos“, Gintui Česūnui – „Draugijos Šumacherio“, Jelenai Ivančenko – „Pokyčių lyderės“.

Į smagų šurmulį buvo įtraukti ir visų apskričių pirmininkai. Jiems teko sukurti nuotaikingą improvizaciją pagal burtų keliu išsitrauktą dainą. Ekspromtu gimę pasirodymai tryško išmone ir kūrybiškumu. Ir bendra emocija – tokio smagaus šventinio renginio draugijoje iki šiol dar nėra buvę.

Saugių kelionių nauju autobusu linkėjo Šventosios Švč. Mergelės Marijos, Jūrų Žvaigždės, bažnyčios klebonas Zenonas Degutis.

Draugijos 30-metis dar tik prasidėjo

LND pirmininkė J. Ivančenko neslepia – jubiliejiniam renginiui ruoštasi apie pusmetį. Norint sukurti pakilią šventinę nuotaiką, reikėjo apgalvoti daugybę detalių.

Draugijai nusipelnę, prie jos ištakų stovėję ir organizaciją stiprinę žmonės dar gerokai prieš šventę gavo jiems skirtus padėkos raštus. Tokia padėka pasiekė ir vieną iš buvusios Lietuvos invalidų draugijos steigėjų, pirmąją ir ilgametę Jonavos rajono neįgaliųjų draugijos pirmininkę Violetą Neimontaitę.

„Reikia drąsos, kad stovėtum tvirtai, kai kiti atsitraukia ar pasiduoda baimei; reikia drąsos, kad paaukotum šiandieną dėl rytojaus; reikia drąsos, kad rizikuotum žinomu dėl nežinomo; reikia drąsos, kad paleistum vieną paukštį, esantį rankoje, tam, kad gautum du ar daugiau, tupinčius krūmuose, ir reikia labai daug drąsos, kad stovėtum vienas ir kovotum už tai, ko nori“, – šie prasmingi, rodos, būtent LND šviesuliams skirti Viko Malkanio žodžiai tapo savotišku J. Ivančenko pasirašytos padėkos moto, šių žmonių ryžto ir nuveiktų darbų įvertinimu.

Jubiliejinė šventė, LND pirmininkės teigimu, – tik gražiam jubiliejui skirtų renginių pradžia. Artimiausia proga drauge paminėti draugijos 30-metį – tradicinis visos Lietuvos neįgaliųjų susitikimas Talačkoniuose. Ir kiti šiemet LND organizuojami renginiai bus paženklinti šventine nuotaika bei pagarba draugijai laiko ir jėgų negailintiems žmonėms.

Aldona MILIEŠKIENĖ
Autorės nuotr.

 

Rėmėjai

dnt_puslapyje_pirmas
SRTRF puslapyje