Popiežius dovanojo viltį

Popiežius Pranciškus palaimino Tomą Vilucką ir kitus neįgaliuosius.

Tolerancijos horizontas
Nustatymai

Lietuvoje apsilankęs popiežius Pranciškus daug dėmesio skyrė ligoniams, įvairių negalių turintiesiems. Religijotyrininkas Tomas Viluckas buvo iš tų, kurie sulaukė išskirtinio popiežiaus dėmesio. 

Tomas su kitais tikinčiaisiais popiežiaus laukė prie Aušros vartų. Eidamas pro šalį arkivyskupas Gintaras Grušas Šventajam Tėvui pasakė, kad T. Viluckas yra vienintelis, lietuviškai parašęs apie jį knygą. Pranciškus nustebo, stabtelėjo. Tada atsirado proga Tomo žmonai Jolitai papasakoti, kad knyga „Popiežiaus Pranciškaus tiltai“ yra populiari, skaitoma ir paprašyti autografo. „Tomui, laimindamas. Melskis už mane. Pranciškus“, – tokį įrašą Šventasis tėvas paliko T. Vilucko knygoje.

T. Viluckas neslepia, kad tai buvo ypatingas įvykis. Jis yra giliai tikintis, maža to, Popiežiaus Pranciškaus asmenybė yra viena iš jo domėjimosi sričių. „Padėkojau už viską, ką jis daro bažnyčiai ir pasauliui“, – sako dėl raumenų atrofijos vežimėliu judantis Tomas.

Pasak Tomo, gauti popiežiaus parašą nėra paprasta – jis pasirašinėja labai retai.

Tomas neslepia, kad jam popiežius Pranciškus labai imponuoja kaip asmenybė. Ypač jo gebėjimas nesureikšminti savo statuso. Svarbu tai, kad popiežius visada atsisuka į silpnuosius. „Gyvename atmetimo kultūroje, silpnesnis visuomenės narys vis dar yra eliminuojamas iš visuomenės gyvenimo. Popiežius pabrėžia, kad ne galia, ne valdžia yra pagrindinės vertybės. Tų, silpnesniųjų, buvimas visuomenei yra labai svarbus, – įsiminusias popiežiaus mintis išskyrė T. Viluckas. – Jis pabrėžė, kad gyvename visuomenėje, kur yra daug galingųjų viešpatavimo, todėl ypač svarbi atjauta.“

„Kviečiu Jus prašyti Mergelės Marijos, kad mums padėtų pastatyti mūsų tarnystės kryžių, mūsų apsisprendimą būti ten, kur mūsų reikia /.../, kur reikalingas mūsų jautrus dėmesys atstumtiesiems, mažumoms, kad pašalintume iš mūsų aplinkos, iš mūsų kultūrų polinkį nieku paversti kitą, tęsti atstūmimą tų, kurie mums nepatinka ir trukdo mūsų patogumui. Jėzus mažiausiąjį pastato į centrą, jį pastato mūsų visų akivaizdoje, kad jaustume atsakomybę atsiliepti“, – sakė Pranciškus sekmadienio Vidudienio maldoje Kaune.

Pasak T. Vilucko, dėmesys silpniesiems buvo jaučiamas ir popiežiaus sutikimo renginiuose: mirštančiųjų hospise lankymas, išskirtinis dėmesys negalią turintiems kunigams ir vienuoliams. Susitikimuose su popiežiumi neįgaliesiems buvo skirtos atskiros vietos, kad nevaržomi galėtų patekti į renginius ir patogiai jaustis, čia dirbo savanoriai pagalbininkai.

Tomo įsitikinimu, toks dėmesys labai svarbus: „Kai mes kalbame apie lygybę visuomenėje, tai nereiškia, kad turime statyti visus prie vienos starto linijos – tokiu atveju negalią turintieji visada pralaimės. Ne apie tokią lygybę turime kalbėti.“

Tomas sako, kad susitikimuose su popiežiumi buvo labai draugiška, labai šeimyniška atmosfera, žmonių veidai nušvitę. „Popiežius neša viltį: nėra viskas taip blogai, kaip galvojau. Labai reikia tokių dalykų, kad visi pamąstytų, kiek esama aplink mus grožio ir vilties“, – dalijosi įspūdžiais Tomas.

Emilija STONKUTĖ
http://w2.vatican.va nuotr.

 

Rėmėjai

dnt_puslapyje_pirmas
SRTRF puslapyje