Asmeninis asistentas – kokio jo tikimės?

Asmeninis asistentas gali padėti išspręsti ir paprastus buities rūpesčius.

Tolerancijos horizontas
Nustatymai

Pastaruoju metu vis dažniau viešojoje erdvėje pasigirsta diskusijų apie tai, kad negalią turinčio žmogaus savarankiškumas neįmanomas be asmeninio asistento. Vienur, kitur ši paslauga jau atsiranda. Kaip sekasi teikti asmeninio asistento paslaugas? Ar visiems ši paslauga vienodai reikalinga? 

Reikalingos įvairios paslaugos

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija patvirtino Asmeninio asistento paslaugų organizavimo ir teikimo bei asmeninio asistento veiklos gaires, taip pat jau pradėtas įgyvendinti bandomasis projektas, kurio tikslas – teikti nemokamas asmeninio asistento paslaugas proto ar (ir) psichikos negalią turintiems asmenims Šiaulių ir Kauno regionuose.

Šį projektą koordinuojanti Lina Gulbinė informavo, kad asmeninio asistento paslaugas projekto rėmuose teikia Aukštelkės socialinės globos namai ir VšĮ „Vilties žiedas“. L. Gulbinės teigimu, pirmoji patirtis – labai įvairi. Iš pradžių buvo nemažai nesusipratimų. Projekto dalyviams ir pagalbininkams buvo sunku priprasti vieniems prie kitų, prisiderinti, bet po kurio laiko viskas susitvarkė. Nesusipratimų kilo ir dėl to, kad paslaugas gaunančių neįgaliųjų tėvai, globėjai piktinosi, jog asmeninis asistentas nepadeda ravėti daržų, tvarkyti namų. Iš tiesų asmeninio asistento pareiga visai ne tokia – jis turi padėti žmogui tapti savarankiškesniam. Jo tikslas – įgalinti žmogų, padėti tada, kai reikia pagalbos, tačiau ne daryti darbus už jį. Dabar dauguma klien­tų patenkinti tokia pagalba.

Pasak L. Gulbinės, asmeninio asistento pagalba turėtų būti teikiama savarankiškumo siekiantiems žmonėms – norintiems įsidarbinti, besimokantiems. Vis dėlto paslaugą gaunančiųjų sąraše esama ir sunkesnės negalios žmonių. Kai kuriems iš jų galbūt labiau reikėtų integralios pagalbos ar dienos socialinės globos paslaugų. L. Gulbinė įsitikinusi, kad asmeninis asistentas tikrai neišspręs visų neįgaliųjų bėdų. Jis nepadės žmogui įsidarbinti, neišmokys rankdarbių ar pan. Reikalingos įvairios paslaugos – daugeliui reikia dienos užimtumo paslaugų, kai kuriais atvejais užteks ir socialinio darbuotojo pagalbos namuose. Proto negalią turinčiųjų tėvams labai svarbi atokvėpio paslauga. Lina sako, kad galime atsigręžti į Švediją ir Norvegiją – ten yra ir apsaugotas būstas, ir grupinio, ir savarankiško gyvenimo namai – žmonės renkasi tokias paslaugas, kurių jiems reikia.

L. Gulbinė įsitikinusi, kad asmeniniams asistentams būtini mokymai – jie turi žinoti savo teises ir pareigas, turi būti pasiruošę profesionaliai elgtis įvairiose situacijose, nepersiimti kliento emocijomis. Reikia turėti omeny, kad paslauga teikiama proto ir psichikos negalią turintiems žmonėms. Pavyzdžiui, kaip elgtis, kai žmogus viešoje vietoje pradeda garsiai rėkti?

Ruošiamasi ir kitam asmeninio asistento paslaugų įgyvendinimo etapui, kuomet paslaugos bus teikiamos fizinę negalią turintiems žmonėms.

Alytiškė Kristina Dūdonytė (dešinėje) džiaugiasi asmeninės asistentės pagalba.

Draugijų teikiamos paslaugos irgi labai svarbios

Lietuvos neįgaliųjų draugijos pirmininkė (LND) Jelena Ivančenko taip pat pritaria požiūriui, kad reikalingas visas paslaugų spektras. Jos teigimu, turi išlikti ir per Socialinės reabilitacijos paslaugų neįgaliesiems bendruomenėje projektus teikiama asmeninio asistento pagalba. Dažnai žmogui reikia paslaugų komplekto: pavėžėjimo, palydėjimo, pagalbos sprendžiant problemas, tvarkant dokumentus, bendraujant su institucijomis ir pan. Neįgaliųjų organizacijos neretai turi tokią galimybę, daugelis yra gavusios transporto priemonę.

„Teko girdėti kritikuojant per Socialinės reabilitacijos paslaugų bendruomenėje projektus teikiamą asmeninio asistento pagalbą. Manyčiau, kad šios paslaugos labai reikalingos, – įsitikinusi LND pirmininkė. – Taip, jos nepadengia visų asmeninio asistento funkcijų, kurios numatytos ministerijos parengtose gairėse, tačiau organizacijos gali suteikti papildomas paslaugas, kai žmogui reikia pagalbos. Pavyzdžiui, padėti dializuojamiems ar kaime gyvenantiems žmonėms nuvykti į gydymo įstaigą. Tiesiog reikia atskirti sąvokas (nuo kitų metų ši paslauga įvardyta kaip individuali pagalba neįgaliam asmeniui).“

Pasak J. Ivančenko, šios paslaugos atsirado iš realaus poreikio – socialinių paslaugų vis dar labai trūksta, todėl visos pagalbos priemonės turi likti.

„Nereikia įsivaizduoti, kad asmeninis asistentas išspręs visas problemas, patenkins visus poreikius, kad mamos galės išeiti dirbti – taip nebus. Ši paslauga – tik maža dalis pagalbos. Kuo daugiau žmogus turės pasirinkimo galimybių, tuo jis jausis oriau ir geriau“, – įsitikinusi J. Ivančenko.

Asmeninis asistentas padeda ten, kur žmogui reikia.

Ar sunku pradėti teikti naujas paslaugas?

Asmeninio asistento paslaugas planuoja pradėti teikti ir Vilniaus miesto savivaldybė. Tačiau kyla daugybė klausimų: kam jos turėtų būti skirtos, kuo skiriasi pagalba namuose ir asmeninis asistentas?

Pasak J. Ivančenko, asmeninis asistentas turi būti orientuotas į jaunesnius žmones, kurie keliauja, yra aktyvūs. Socialinės paslaugos namuose labiau skirtos svarbiausių žmogaus poreikių tenkinimui. Teikiant asmeninio asistento pagalbą neturėtų būti griežtai reglamentuotos paslaugų rūšys, turi būti atsižvelgiama į žmogaus poreikius.

Viena pirmųjų asmeninio asistento paslaugas savo iniciatyva pradėjo teikti Alytaus miesto savivaldybė – šią funkciją patikėjo VšĮ „Gerumo skraistė“. Rastas paprastas sprendimas – įdarbintas vienas žmogus, kuris teikia asmeninio asistento pagalbą 3 žmonėms. Atlyginimas jam skirtas iš Užimtumo rėmimo fondo. Neįgaliesiems už šią paslaugą mokėti nereikia.

Klaipėdos miesto savivaldybėje asmeninio asistento paslaugas teikia VšĮ Socialinių paslaugų informacijos centras. Asmeninis asistentas rūpinasi asmens higienos priežiūra, nuperka maisto produktų, padeda ruošti maistą, pagelbsti buityje, organizuoja užimtumą, bendrauja, palydi. Deja, šios paslaugos yra mokamos. Gegužės-liepos mėnesiais šią paslaugą iš dalies finansavo Klaipėdos miesto savivaldybė. Pasak centro direktorės Evelinos Gulijevos, kol žmogus laukia eilėje dienos socia­linės globos paslaugų namuose ar institucijoje, asmeninio asistento pagalba – gera išeitis. Tiesa, kyla nemažai klausimų dėl pačios paslaugos pobūdžio – ribos tarp asmeninio asistento pagalbos ir socialinės pagalbos namuose labai plonos. E. Gulijeva įsitikinusi, kad žmogus ir jo artimieji turi teisę pasirinkti ir paslaugą, ir jo teikėją. Ji tikisi, kad bus rastas sprendimas ir ši paslauga taps nemokama visiems, kam ji reikalinga.

Aurelija BABINSKIENĖ
Socialinių paslaugų informacijos centro ir autorės nuotr.

 

Rėmėjai

dnt_puslapyje_pirmas
SRTRF puslapyje