„Vilties paukštės“ konkursą vainikavo muzikos fiesta Prienuose

Baigiamajame „Vilties paukštės“ koncerte padėkota visiems atrankiniuose turuose nugalėjusių ansamblių vadovams.

Tolerancijos horizontas
Nustatymai

„Vilties paukštė“ – ne vienus metus Lietuvos neįgaliųjų draugijos (LND) puoselėjamas meno kolektyvų festivalis-konkursas ir šiemet drauge pasimėgauti muzika sukvietė apie 60 ansamblių. Muzikai ir dainai neabejingi kolektyvai prisistatė Rietave, Utenoje, Šalčininkuose, Biržuose, Kauno rajone, Kelmėje vykusiuose regioniniuose turuose. Geriausiai atrankiniuose koncertuose pasirodžiusieji tik­rą muzikos fiestą surengė Prienuose. Trims patiems dainingiausiems – Šeduvos, Alytaus ir Varėnos neįgaliųjų draugijų ansambliams įteiktos LND įsteigtos simbolinės „Vilties paukštės“ skulptūrėlės. 

Šiemetinės „Vilties paukštės“ nugalėtojas - „Verdenės“ ansamblis iš Šeduvos.

Sužavėjo šeduvių nuoširdumas

Atkurtam Šeduvos miesto neįgaliųjų draugijos ansambliui „Verdenė“ ši „Vilties paukštė“ buvo pirmoji. Kai reikėjo lipti į sceną, moterų dar nebuvo apleidęs Kelmėje vykusiame atrankiniame ture patirtos sėkmės virpulys. Šįkart užduotis buvo sunkesnė – teko dainuoti kartu su visų regionų nugalėtojais. Kol laukė savo eilės („Verdenė“ šįsyk pasirodė paskutinė), moterys įdėmiai klausėsi patyrusių kolektyvų, džiaugėsi jų darniai atliekamais sudėtingais kūriniais, bandydamos įspėti, kuris bus išrinktas dainingiausiu. Net po publikos itin šiltai sutikto jų pačių pasirodymo, kai kuklų penkių atlikėjų kolektyvą žiūrovai nuo scenos palydėjo atsistoję, „Verdenės“ vadovė Evelina Stalgienė neįtarė, kad laurų vainikas pinamas būtent joms.

Vertinimo komisija, kuriai vadovavo Algis Marcinkevičius (Prienų rajono savivaldybės mero pavaduotojas, buvęs muzikos mokytojas), Virginija Naudžiūtė (muzikos pedagogė, kultūros ir laisvalaikio centro direktorė) ir Daiva Radzevičienė (meno mokyklos fortepijono specialybės mokytoja, koncertmeisterė), nedaugžodžiavo. Jos pirmininkas A. Marcinkevičius paskelbė: nuoširdumu, tikslumu dainuojant, kūrinių sudėtingumu geriausia buvo Šeduvos „Verdenė“.

Moterų akys sudrėko, o E. Stalgienė neslėpė: toks įvertinimas netikėtas, tačiau labai malonus. Ir, žinoma, įpareigojantis. Pasak ansamblį atlydėjusios Šeduvos neįgaliųjų draugijos pirmininkės Romualdos Pranskietienės, moterys tikrai daug dirbo, repetavo, todėl nenuostabu, kad iš širdies atliekamos dainos sujaudino ir komisiją, ir publiką. Ji pasakojo, kad prieš trejus metus į draugiją atėjusi E. Stalgienė savo „karjerą“ pradėjo nuo duetų su Aldona Daukšiene ir Irmina Beneševičiūte, o šiemet sutiko vadovauti ir atkurtam „Verdenės“ ansambliui. Prie duetų atlikėjų prisijungė dar dvi reiklios vadovės atrinktos dainininkės – Vida Kaminskienė ir Albina Kutrienė.

Moterys nesirenka lengviausio kelio – stengiasi dainuoti daugiabalses dainas, populiarinti lietuvių muziką. Rengdamosi „Vilties paukštei“ jos neskaičiavo repeticijose praleistų valandų, kantriai mokėsi išdainuoti kiekvieną natą. Rezultatų ilgai laukti neteko. Joms atsistoję plojo keli šimtai muzikos gerbėjų!

Alytaus miesto neįgaliųjų draugijos „Dzūkijos atgaivai“ ir Varėnos rajono neįgaliųjų draugijos „Atgavai“ finalinis „Vilties paukštės“ koncertas nebuvo naujiena. Abu šie kolektyvai tokioje šventėje dalyvavo ir pernai. Tiesa, alytiškiams šiemetinis konkursas buvo sėkmingesnis – Kęstučio Baranausko vadovaujamas moterų vokalinis ansamblis užėmė antrą vietą, o Daivos Kielienės liaudies dainų mokomos varėniškės savąją programą paįvairino smagiai sušokta polkute.

„Dzūkijos atgaivos“ pasirodymą paįvairino besikeičiantys Lietuvos vaizdai. 

Meistriškumas – vadovų nuopelnas

Visiems teisę pasirodyti baigiamajame koncerte pelniusiems meno kolektyvams vadovauja muzikos profesionalai. Tai ir lemia ansamblių meist­riškumą.

Alytaus „Dzūkijos atgaivos“ seniūnė Rimutė Adžgauskienė pasakoja, kad buvusiai ansamblio vadovei Birutei Serbentienei persikėlus gyventi kitur, tuometinė „Dzūkija“ kurį laiką nei repetavo, nei koncertavo. Naujo vadovo ieškota ilgai, nes, pasak R. Adžgauskienės, bet kokio nenorėjo. Tik prieš trejus metus šios misijos sutikus imtis K. Baranauskui, vėl suskambo moterų balsai.

Jau du dešimtmečius gyvuojančiam Birštono savivaldybės neįgaliųjų draugijos ansambliui „Sugrįžki, jaunyste“ šiemet pradėjo vadovauti Algimantas Jazbutis. Neįgaliųjų draugijos pirmininkė, ansamblio dainininkė Julė Senavaitienė džiaugiasi, kad kolektyvui vadovavusių profesio­nalių Ramutės Zdanavičienės ir Toliamos Ragienės tradiciją sutiko tęsti A. Jazbutis. Jis – ne tik žinomas akordeono virtuozas, rengiantis solinius koncertus, bet vadovauja ir Birštono kultūros centro liaudiškos muzikos kapelai „Lendrūna“, turi pramoginės muzikos grupę. Vadovo muzikinė patirtis – didžiulė. Su akordeonu jis nesiskiria nuo 9-erių metų.

Raimonda Sakalienė ansamblyje „Sugrįžki, jaunyste“ dainuoja jau aštuonerius metus. Pasak moters, ankstesnės vadovės išmokė pagarbiai žiūrėti į dainą, tad naujo vadovo noras, kad moterys dainuotų keliais balsais ir ne iš klausos, o iš natų, jų netrikdo. Tiesa, šįkart prieš žiūrovus jos stojo su aplankais rankose, bet, kaip pačios tikino, juose – ne dainų tekstai, o natos. „Kad neišsimuštų iš takto“, – juokavo vadovas. A. Jazbučiui akompanuojant skaitmeniniu „Roland“ firmos akordeonu, birštoniškių dainos įgavo naują atspalvį ir skambesį.

Emocijų pliūpsnį šventės dalyviams padovanojo ansamblis „Sare Roma“.

Programoje – partizanų ir tremtinių dainos

„Vilties paukštė“ šiemet buvo skirta Lietuvos valstybingumo 100-mečiui. Į savo repertuarą ansambliai įtraukė nemažai praeitį menančių dainų. Alytaus „Dzūkijos atgaiva“ ir Varėnos „Atgaiva“ atliko partizanų dainą „Mėnulis – tikras tėvas jo“. Nors dainos žodžiai – tie patys, kiekvienas ansamblis ją dainavo savaip.

Rimanto Ankėno vadovaujamas Švenčionių rajono neįgaliųjų draugijos ansamblis „Upelė“ partizanų dainoms skyrė visą savo programą. Įtaigiai jas atlikti padėjo ir itin gausus instrumentinis pritarimas – skambėjo ne tik armonikos, mušamieji, bet netgi cimbolai.

Jautrų repertuarą – tremtinių dainas pasirinko ir Pakruojo rajono ansamblis „Šiladis“, vadovaujamas Ramunės Petraitienės. Graudinantys tekstai, lyriška muzika jaudino žiūrovus.

Trys baigiamajame koncerte dalyvavę kolektyvai („Atgaiva“, „Upelė“ ir „Šiladis“) prieš pub­liką stojo vilkėdami tautiniais drabužiais.

Švenčionių rajono neįgaliųjų draugijos ansamblis „Upelė“ atliko partizanų dainas. 

Talentams atsiskleisti negalia netrukdo

Jau antrus metus LND organizuojamas meno mėgėjų kolektyvų festivalis-konkursas „Vilties paukštė“ baigiasi ypatinga švente, kurioje geriausiai atrankiniuose turuose pasirodžiusių neįgaliųjų draugijų ansamblių atliekama muzika persipina su profesionalių atlikėjų kūriniais. Į ją LND sukviečia žiūrovus iš visos Lietuvos. Beveik 500 vietų Prienų kultūros ir laisvalaikio centras vos visus sutalpino. Taip tarsi atsidėkojama už didžiulį muzikuojančių kolektyvų triūsą ir pastangas atskleisti bei puoselėti neįgalių žmonių talentus, pasidžiaugti jų tobulėjimu.

LND pirmininkė Jelena Ivančenko sakė besididžiuojanti kiek­vienu kolektyvu, neįgaliųjų optimizmu ir meile dainai. Pasak jos, matant, kiek žmonių širdžių plaka vienu ritmu, norisi dar labiau stengtis, kad „Vilties paukštė“ ir toliau gyvuotų bei teiktų kuo daugiau džiaugsmo. LND pirmininkės jau galvoja, kaip dar labiau pagerbti šio konkurso nugalėtoją, sukurti sąlygas, kad neįgaliųjų kūrybingumu galėtų žavėtis kuo daugiau žmonių. Juk negalia netrukdo talentams atsiskleisti. LND pastangas stiprinti meno kolektyvų profesionalumą remia ir Lietuvos kultūros taryba, Neįgaliųjų reikalų departamentas.

Džiugina ir LND sumanymas finalinius „Vilties paukštės“ koncertus rengti vis kitoje Lietuvos vietoje. Šiemet šventinio koncerto sulaukusiuose Prienuose „Vilties paukštė“ dar nė karto nebuvo nusileidusi. Gal tai padrąsins į kitąmet vyksiantį festivalį-konkursą įsilieti ir šio rajono neįgaliųjų draugijoje neseniai susikūrusiam ansambliui „Šilas“.

Šiemetinės „Vilties paukštės“ kulminacija tapo ansamblio „Sare Roma“ programa. Emocingas, spalvingas koncertas šventės dalyviams įsimins ilgam.

Aldona MILIEŠKIENĖ
Autorės nuotr.

 

Rėmėjai

dnt_puslapyje_pirmas
SRTRF puslapyje