Socialinė akcija „Aš ir Tu – tai Mes!“ stiprina bendruomeniškumą

Vilkaviškyje vykusi socialinė akcija „Aš ir Tu – tai Mes“ sulaukė didelio susidomėjimo.

Tolerancijos horizontas
Nustatymai

Socialinė akcija „Aš ir Tu – tai Mes!“ pamažu tampa neatskiriama Tarptautinės neįgaliųjų dienos paminėjimo dalimi. Prie trečią kartą vykusio renginio šiemet prisijungė beveik 30 šalies miestų ir miestelių bendruomenės. Šiemet akcija netgi peržengė Lietuvos ribas – ją surengė ir vieno Vokietijos universiteto studentai. Dvejus metus akciją globojęs Prezidentas Valdas Adamkus tapo nuolatiniu jos globėju. 

Į Katedros aikštę susirinkę žmonės nepraleido progos parodyti savo bendrystę.

Pirmą kartą surengtai akcijai priekaištų nebuvo

Socialinė akcija „Aš ir Tu – tai Mes!“ Vilkaviškyje surengta pirmą kartą. Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoja Daiva Riklienė neslepia – būta nemažai nerimo ir dvejonių, ar viskas pavyks. Tačiau savivaldybė jau turėjo panašios patirties – Vasario 16-ąją gyva žmonių grandinė buvo apjuosusi J. Basanavičiaus ir V. Kudirkos paminklus, tad apsisprendė priimti Šiaulių apskrities cerebrinio paralyžiaus asociacijos narės Vidmantės Raustytės pasiūlymą įsitraukti į visoje Lietuvoje vykstančią akciją.

Kartu su Vilkaviškio rajono neįgaliųjų žmonių sąjungos pirmininke Vita Zmitrevičiene aptarė organizacinius rūpesčius ir nusprendė į šią veiklą įtraukti savivaldybės NVO tarybą, pakvietė prisijungti visas 9 neįgaliųjų organizacijas, socia­liniuose tinkluose į akciją ragino įsitraukti visus, kam rūpi bendruomeniškumas, tolerancija, atskirties mažinimas. D. Rik­lienė džiaugiasi, kad iš akcijos iniciatorių gavo visą reikiamą informaciją: ir ženklą, ir himnu tapusią dainą „Tu gali“, ir netgi nuolatiniu akcijos globėju sutikusio tapti Prezidento V. Adamkaus laišką, kurį perskaitė visiems į gyvąją skulptūrą sustojusiems žmonėms.

Vilkaviškio rajono neįgaliųjų draugijos pirmininkė Janina Žekienė sako, kad nepaisant blogo oro, į Tarptautinės neįgaliųjų dienos minėjimą, po jo surengtą socialinę akciją „Aš ir Tu – tai Mes!“ atvyko žmonių ir iš Virbalio, Bartninkų bei kitų seniūnijų. Pasak pirmininkės, draugijai atstovavo apie 70 jos narių.

Dėl mieste prasidėjusios lijundros ne visi kultūros centre vykusio Tarptautinės neįgaliųjų dienos minėjimo dalyviai išdrįso išeiti ir sustoti į gyvąją skulptūrą. Tačiau ir akciją stebėjusieji iš vidaus visa širdimi buvo kartu. D. Riklienė džiaugiasi, kad nė vienas akcijos dalyvis nepaslydo, nesusižalojo. Gaila, kad dėl blogo oro negalėjo pakilti dronas ir nufilmuoti šios akcijos, teko tenkintis nuo kultūros centro stogo darytomis nuotraukomis.

D. Riklienė pabrėžia, kad tokias akcijas galima surengti tik bendromis pastangomis. Daug padėjo kultūros centro darbuotojai: jie smėliu išbarstė akcijos ženklą, renginį fotografavo, įgarsino neįgaliųjų pasirodymus.

Šakiuose vykusioje akcijoje dalyvavo ir savivaldybės, ir Seimo atstovai.

Žinutė pasklido plačiai

Pirmą kartą socialinė akcija „Aš ir Tu – tai Mes!“ suvienijo ir Šakiuose gyvenančius neįgaliuosius bei juos palaikančius žmones. Neįgaliųjų draugijos pirmininkas Saulius Rakauskas pasakoja, kad iniciatyvos ją rengti ėmėsi savivaldybė, Socia­linės paramos skyriaus vedėja Leonora Pocevičiūtė. Šiai idėjai pritarė ir Neįgaliųjų koordinacinė taryba, labai daug pastangų įdėjo jos pirmininkė Janina Jokūbaitienė.

Pasak S. Rakausko, džiugu, kad prie akcijos prisidėjo nemažai geranoriškai nusiteikusių žmonių: meno mokyklos mokiniai nupiešė gyvosios skulptūros trafaretą, kultūros centro darbuotojai įgarsino akcijos himną, vienas verslininkas renginio dalyviams pasiūlė karštos arbatos ir sausainių. Netikėtą užduotį buvo gavę Šakių „Varpo“ mokyklos mokiniai – jiems reikėjo pripūsti 100 baltų balionų, kurie tapo šio renginio akcentu. Akcijos ambasadoriumi sutiko būti rajono meras Edgaras Pilypaitis, susitikti su neįgaliaisiais atvyko ir neseniai išrinkta Seimo narė Irena Haase.

Prie miesto aikštėje kuriamos gyvosios skulptūros noriai prisijungė ir nemažai pro šalį ėjusių žmonių. S. Rakauskas pasakoja, kad į Šakius atvyko ir seniūnijose gyvenančių neįgaliųjų: ką seniūnai atvežė, kas į bičiulių ekipažą įsiprašė. Toks renginys juk vyko pirmą kartą, todėl visiems buvo smalsu jame dalyvauti.

Neįgaliųjų draugijos pirmininkas įsitikinęs – akcija pavyko. Žinutė apie neįgaliuosius, jų norą būti visaverčiais visuomenės nariais nuvilnijo per visą rajoną.

Balti balionai tapo Šakiuose surengtos akcijos akcentu.

Dėmesys neturi būti proginis

Utenos rajono neįgaliųjų draugijos pirmininkė Sandra Ragaišytė apgailestavo, kad jų mieste gyvosios skulptūros kūrimą – simbolinį bendrystės ir atidos vieni kitiems renginį teko atidėti. Utenoje taip snigo ir pustė, kad organizatoriai nedrįso rizikuoti žmonių sveikata.

Prastas oras, o galbūt neįgaliųjų organizacijų susiklausymo stoka sutrukdė šią akciją surengti ir Vilniuje, Katedros aikštėje. Čia susirinko tik nedidelis būrelis žmonių. Situaciją bandžiusiems gelbėti asociacijos „Savarankiškas gyvenimas“ nariams pritrūko ir laiko, ir organizacinių bei žmogiškųjų išteklių. Vilkaviškyje, Šakiuose surengtos akcijos įrodė – tam reikalingas komandinis darbas ir susitelkimas. „Savarankiško gyvenimo“ asociacijos nariai Ričardas Dubickas ir Monika Ošmenskienė apgailestavo, kad kelios dešimtys sostinėje veikiančių nevyriausybinių neįgaliųjų organizacijų tokio susitelkimo neparodė. Jie įsitikinę: atskirai veikdami neįgalaus žmogaus gyvenimo gerovės neužtikrinsime.

Manantiems, kad tokia akcija – per silpna priemonė visuomenės dėmesiui atkreipti, Šiaulių apskrities cerebrinio paralyžiaus asociacija įrodė, kad ji gali įkvėpti tolesniems žingsniams ir veiklai. Tądien šiauliečiai surengė mokslinę-praktinę konferenciją, jos dalyviams pristatė neseniai vykusios „Pojūčių“ akcijos rezultatus, apdovanojo socialiai atsakingo verslo bendroves. Ir, žinoma, sustojo į gyvąją skulptūrą.

Visuose miestuose ir miesteliuose vykusio renginio dalyviams buvo primintos akcijos globėjo Prezidento V. Adamkaus išsakytos mintys: „...linkiu, kad visada būtumėte matomi ir girdimi. Ne kaip neįgalieji, o tiesiog kaip žmonės – vaikštantys tomis pačiomis gatvėmis, gyvenantys tais pačiais rūpesčiais. Linkiu, kad dėmesys, skiriamas Jums, būtų ne proginis, o nuolatinis, pagalba – reali ir nuoširdi. Kad ne tik žodžiais, bet ir širdimis, ir darbais galėtume pakartoti šiandieninės Neįgaliųjų dienai skirtos akcijos žodžius „Aš ir Tu – tai Mes!“

Aldona MILIEŠKIENĖ

 

Rėmėjai

dnt_puslapyje_pirmas
SRTRF puslapyje