VRK pirmininkė tikina, kad šiemet rinkimų apylinkės bus labiau prieinamos neįgaliesiems

Ramunė Šidlauskaitė mano, kad negalią turintiems rinkėjams turi būti užtik­rinta teisė balsuoti rinkimų apylinkėse.

Tolerancijos horizontas
Nustatymai

Vos daugiau nei mėnuo liko iki pirmųjų rinkimų, kurių šiemet jų bus net treji. Metų pabaigoje savivaldybės gavo Vyriausybės kanclerio pasirašytus raštus, nurodančius, kad rinkimų apylinkės turi būti pritaikytos negalią turintiems žmonėms. Pasidomėjome, kaip sekasi įgyvendinti šiuos reikalavimus. 

Savivaldybės ruošiasi

Ukmergės rajono rinkimų apygardos pirmininkė Odeta Mackevičienė sako, kad rajone yra pritaikytos visos rinkimų apylinkės, išskyrus vieną. Ši informacija pateikiama ir Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) tinklalapyje. Pasak O. Mackevičienės, parenkant rinkimų apylinkes šiemet pagrindinis kriterijus buvo jų prieinamumas. „Apvažiavome visas apylinkes, pažiūrėjome, kiek jos yra pritaikytos. Ten, kur nebuvo galima pritaikyti, perkėlėme kitur“, – tikina rinkimų apygardos pirmininkė. Pavyzdžiui, Kęstučio apylinkė iš kultūros centro perkelta į muziejaus patalpas, iš butų ūkio – į specialiąją mokyklą „Rytas“. Visos II aukšte buvusios rinkimų apylinkės perkeltos į pirmą. „Gal pablogės sąlygos darbuotojams, bet bus patogiau rinkėjams“, – sako O. Mackevičienė.

Rinkimų komisijos nariai apylinkes aplankė kartu savivaldybės Ūkio skyriaus darbuotojais, kurie patarė, kaip vienoje ar kitoje vietoje galima būtų pritaikyti patalpas. Rinkimų apygardos pirmininkės teigimu, seniūnijos priėmė labai geranoriškai ir ten, kur nedaug trūko, kad patalpos būtų pritaikytos, pažadėjo sutvarkyti, bent jau iki Prezidento rinkimų. „Reikalaujama, kad būtų daugiau kaip 50 apylinkių pritaikyta. Mes norime, kad visos būtų prieinamos“, – teigia O. Mackevičienė. Didžiausia problema iki šiol – Vepriuose. Ten bus balsuojama seniūnijoje, į kurią žmogui vežimėlyje patekti nėra galimybės. Tiesa, buvo galimybė balsavimo apylinkę perkelti į mokyklą, kuri yra pritaikyta, bet žmonėms iki jos reikėtų eiti 4 km, tad nutarta ją palikti seniūnijoje.

Biržų rajono Nemunėlio Rad­viliškio seniūnas Giedrius Kubilius sako apgailestaujantis, kad ne visos seniūnijos apylinkės pritaikytos balsuoti negalią turintiems žmonėms. „Kur nauji, už europinius pinigus atnaujinti statiniai, ten viskas gerai, kur senesni, situacija nėra paguodžianti. Mano nuomone, turi būti pritaikytos visos apylinkės – visi esame žmonės, bet kada ir mus gali ištikti tokia bėda“, – apgailestauja seniūnas. Jo teigimu, siekiant, kad negalią turintys žmonės galėtų balsuoti, Nemunėlio Radviliškyje apylinkė iš seniūnijos patalpų perkelta į pagrindinę mokyklą. Ten yra ir nuovaža su turėklais, ir automobilį pastatyti patogu. Seniūnas sako, kad ten, kur nėra pritaikyta, bet trūksta labai nedaug, pastatų savininkai geranoriškai sutiko situaciją pataisyti. Tiesa, seniūnijoje neįgaliojo vežimėliu judančių žmonių nėra daug. Dažniausiai žmonės yra įpratę balsuoti namuose. Į balsavimo apylinkes rinkimų dieną neina ir senelių globos namų gyventojai.

VRK pirmininkė Laura Matjošaitytė.

VRK: savivaldybės sureagavo geranoriškai

VRK pirmininkė Laura Mat­jošaitytė priminė, kad dar lapkričio pabaigoje buvo pasirašytas memorandumas tarp VRK, Lietuvos savivaldybių asociacijos ir Lietuvos negalios organizacijų forumo (LNF). Juo buvo sutarta, kad ne mažiau kaip 50 procentų rinkimų apylinkių turėtų būti pritaikytos negalią turintiems ar senyviems rinkėjams ir kad informacija apie rinkimus būtų pateikiama kuo labiau visiems prieinama forma. VRK savo ruožtu paragino savivaldybes peržiūrėti turimas patalpas ir tas, kurios neprieinamos negalią turintiems žmonės, perkelti kitur arba pagal galimybes ir jas pritaikyti.

L. Matjošaitytė sako, kad savivaldybės aktyviai sureagavo į raginimą ir nuolat siunčia informaciją apie tai, kad keičia apylinkių adresus ar netgi pritaiko patalpas. Birštono, Druskininkų, Kazlų Rūdos, Neringos, Pasvalio, Radviliškio, Rietavo, Vilkaviškio savivaldybės deklaruoja, kad visos jų rinkimų apylinkės prieinamos neįgaliesiems. Nemažai savivaldybių liko nepritaikyta vos viena apylinkė.

Pagal VRK tinklalapyje pateiktą informaciją šiuo metu bene blogiausia situacija yra Utenoje – iš 31 apylinkės pritaikytos tik 3, Klaipėdoje – vos 5 iš 68. Tiesa, L. Matjošaitytė pabrėžia, kad šie duomenys gali būti ir netikslūs – kol kas ne visos savivaldybės atsiuntė informaciją apie apylinkių pritaikymą.

VRK pirmininkė įsitikinusi, kad matant, kaip aktyviai savivaldybės informuoja apie apylinkių pritaikymą, galima spręsti, jog situacija keičiasi labai sparčiai. „Nemanau, kad pinigų klausimas visada pats svarbiausias. Patalpas prieinamesnes galima padaryti ir su mažesniais resursais pasitelkus savivaldybes, seniūnijas. Reikia tik visiems kartu kalbėtis ir bandyti ieškoti geriausių sprendimų“, – teigia VRK pirmininkė L. Mat­jošaitytė.


Svarbu atsižvelgti į visą situaciją

Lietuvos žmonių su negalia sąjungos (LŽNS) projektų koordinatorė Ramunė Šidlauskaitė sako taip pat jaučianti sujudimą savivaldybėse – jos domisi, klausia, kaip geriau pritaikyti rinkimų apylinkes neįgaliesiems. „Jau vien tai, kad sulaukėme savivaldybių skambučių, rodo, jog nėra štilis, o kaip bus iš tikrųjų, pamatysime kai ateis rinkimai“, – neskuba džiaugtis Ramunė.

Jos teigimu, per praėjusius rinkimus apie balsavimo apylinkių pritaikymą buvo pateikta daug neteisingos informacijos. Kad taip neretai būna, parodė ir LŽNS kartu su LNF atliktas tyrimas. Patikrinus Vilniaus rinkimines apylinkes, paaiškėjo, kad jų pritaikyta 11 proc. mažiau negu buvo skelbta VRK tinklalapyje. Patikrinus trečdalį pritaikytomis pažymėtų apylinkių, pasirodė, kad prieinamos tik pusė iš jų. Į kai kurias pritaikytas mokyklas žmogui neįgaliojo vežimėlyje neįmanoma patekti, kadangi nėra užvažiavimo iš automobilių statymo aikštelės ant šaligatvio, didelė dalis mokyklų neturi neįgaliesiems pritaikytų automobilių stovėjimo vietų, nepritaikyti tualetai, o kai kuriose mokyklose įrengti pandusai yra per statūs ir netinkami naudojimui. Dažna, net ir pritaikyta mokykla, į kurią galima neįgaliesiems patekti ne per pagrindinį įėjimą, neturi nuorodų, tad žmonės mano, jog ji nepritaikyta.

R. Šidlauskaitė džiaugiasi, kad tyrimas buvo atliktas kartu su Vilniaus savivaldybės atstovais. Nors iš pradžių jie į neįgaliųjų priekaištus žiūrėjo skeptiškai, vėliau įsitikino, kad rimta kliūtimi žmogui vežimėlyje gali tapti ne tik laiptai, bet ir per sunkiai atsiveriančios durys ar per maža aikštelė šalia jų, metalinės grotelės, slenksčiukas ar kliūtys judant iš stovėjimo aikštelės link įėjimo. Patikrinimo metu pastebėta, kad mokykla renovuojama, bet nenumatytas pritaikymas. Taip neturėtų būti. Pasitaikė ir tokių atvejų, kad vežimėliu judantis mokinys į mokyklą turėjo įvažiuoti mediniu savadarbiu pandusu (padėtos 3 lentos). LŽNS atstovė įsitikinusi, kad tai netgi nesaugu. Tokios mokyklos planuojant renovaciją turėtų būti prioritetinės.


Turės būti įrengtos balsavimo kabinos

Kitas dalykas, kurį pabrėžia R. Šidlauskaitė – atsirado reikalavimas, kad nors viena balsavimo kabina būtų įrengta taip, kad ji būtų tinkama ir vežimėliu judančiam žmogui. Svarbu, kad į ją tilptų ne tik paprastas, bet ir elektrinis vežimėlis (rekomenduojamas plotis 1,1x1,2 m). Stalviršiai joje turi būti skirtingo aukščio – kad būtų patogūs ir sėdinčiam žmogui. Šios kabinos nebūtų skirtos išskirtinai tik negalią turintiems žmonėms – jomis galėtų naudotis ir mamos su mažais vaikais, ir senyvo amžiaus žmonės, judantys su vaikštynėmis ar ramentais ir pan. R. Šidlauskaitė atkreipė dėmesį, kad ne viena savivaldybė planavo pirkti mobilius laiptų kopiklius, tačiau, neįgaliųjų nuomone, tai nėra tikslinga – kopikliai nepasiteisino. Geriau ieškoti kitų būdų.

Pasak R. Šidlauskaitės, tyrimas parodė, kad įrengiant rinkimų apylinkes visiškai neatsižvelgta į žmones, turinčius klausos ir regos sutrikimų: nėra vedimo linijos, nėra įspėjamųjų paviršių prieš skirtingo aukščio pokyčius (pvz., prieš laiptus), nėra balsavimo biuletenių ir kitos rinkėjams skirtos informacijos Brailio raštu, nėra įrangos ar gestų vertėjų, kurie suteiktų informaciją kurtiesiems. Šie dalykai dar laukia sprendimų.

Aurelija BABINSKIENĖ

 

Rėmėjai

dnt_puslapyje_pirmas
SRTRF puslapyje