Valstybė draus ir neįgalius vaikus prižiūrinčius artimuosius

Gvida Skromanienė džiaugiasi, kad įstatymo pataisos leis jai be streso rūpintis sūnumi.

Tolerancijos horizontas
Nustatymai

Tūkstančiai negalią turinčius vaikus prižiūrinčių mamų gali lengviau atsikvėpti – nuo kitų metų ir jos bus draudžiamos valstybės lėšomis. Seimas priėmė įstatymo pakeitimus, kurie numato, kad šiuos vaikus prižiūrintis vienas iš tėvų garantijų nepraras ir tada, jei dirbs nepilnu krūviu. 

Ramu dėl ateities

Gvidos Skromanienės sūnus Danielius gimė neišnešiotas, 27 savaičių. Buvo pažeistos vaiko smegenys. To pasekmės – sutrikusi vaiko raida. Jis nekalba, pats nepavalgo... Anksčiau ir vaikščiojo sunkiai – vis atsitrenkdavo į sieną. Vaikui nustatytas nuolatinės priežiūros (pagalbos) poreikis.

Šiuo metu Danielius lanko darželį, todėl mama iki pie­tų gali dirbti (dirba mokykloje 0,8 etato). Bet ji jau galvoja apie kitus metus, kai sūnus eis į pirmą klasę. Moteris sako turėsianti išeiti iš darbo, nes jau dabar įsivaizduoja, kad bus rūpesčių su sūnumi – jam reikės daugiau reabilitacijos, pagalbos. Šeima svarsto, kad gali tekti sūnų vežioti į specialiąją mokyklą Šiauliuose ar Kaune. G. Skromanienė sako norinti, kad sūnus būtų visapusiškai lavinamas. Jis pažįsta raides, skaičius, tačiau nekalba. Galbūt suteikus tinkamą pagalbą įvyktų stebuk­las – Danielius prakalbėtų, geriau savimi pasirūpintų. Moteris sako, kad darželyje didesnių problemų nekyla – nuo antrų metų jam buvo skirta padėjėja. Juk jis nei pavalgo pats, nei tualeto reikalais pasirūpina. Dabar ir auklėtojos, ir šeimininkėlės patenkintos.

Mamai nerimą kelią jos pačios socialinis statusas. Ji džiaugiasi, kad turi rūpestingą vyrą, todėl šeima nepražūtų, jei žmona ir nedirbtų, tačiau reikia galvoti ir apie ateitį. G. Skromanienė sako pažįstanti vieną šeimą, kur mama jau 25 metus slaugo dukrą. „Neįsivaizduoju, kaip jai toliau gyventi, nesukaupus jokios pensijos“, – sako Gvida. Ji džiaugiasi, kad Seimas priėmė Justo Džiugelio inicijuotą įstatymo pataisą, kuria numatoma, kad tokius, kaip jos, vaikus auginančios mamos taip pat būtų draudžiamos valstybės lėšomis. Dabar ji kurį laiką gali atsidėti sūnaus priežiūrai negalvodama, kas bus išėjus į pensiją. „Šis įstatymo pakeitimas suteikia mums, ypatingus vaikus auginančioms mamoms, saugumą, kad jei negalėsim dirbti, valstybė mumis pasirūpins“, – sako G. Skromanienė.

Danieliui reikia daugiau dėmesio nei kitiems vaikams.

Įstatymas gina vaikus prižiūrinčius artimuosius

Vasario 12 d. Seimas priėmė Valstybinio socialinio draudimo įstatymo pakeitimą, kuriame numatyta, kad valstybės lėšomis pensijų ir nedarbo socialiniu draudimu draudžiami ne tik slaugomo, bet prižiūrimo asmens tėvai arba globėjai ar rūpintojai (vienas iš jų).

Draudžiami tik nesukakę senatvės pensijos amžiaus žmonės, slaugantys ar nuolat prižiūrintys namuose neįgalų asmenį. Jie draudžiami valstybės lėšomis tik tuo atveju, jeigu jie tuo laikotarpiu neturi draudžiamųjų pajamų, arba jų pajamos mažesnės negu Vyriausybės patvirtintų minimaliųjų mėnesinių algų suma. Jei šių asmenų draudžiamųjų pajamų suma mažesnė už Vyriausybės patvirtintų minimaliųjų mėnesinių algų sumą, draudžiami sumokant valstybės lėšomis trūkstamą iki atitinkamo laikotarpio Vyriausybės patvirtintų minimaliųjų mėnesinių algų sumos socialinio draudimo įmokų sumą.

Taip pat svarbu, kad neįgalius asmenis prižiūrintys artimieji draudžiami tik tuo atveju, jei negauna jiems patiems priklausančios valstybinės socialinio draudimo pensijos, išskyrus valstybinę socialinio draudimo našlių (maitintojo netekimo) pensiją, valstybinės pensijos, šalpos pensijos, socialinės pensijos arba šalpos pensijos už invalidų slaugą namuose.

Seimo Socialinių reikalų ir darbo komiteto duomenimis, asmenų, kuriems nustatytas nuolatinės priežiūros (pagalbos) poreikis, šiuo metu Lietuvoje yra apie 57,4 tūkstančiai, iš jų vaikų – apie 9 tūkstančiai.

Iki šiol kai kurios mamos buvo diskriminuojamos

Šį įstatymo pakeitimą inicijavęs Seimo narys J. Džiugelis mano, kad šeimos, kurių vienas iš narių prižiūri savo negalią turintį vaiką, iki šiol buvo diskriminuojamos. „Neįgalius artimuosius nuolat prižiūrintys žmonės dažnai negali dirbti visu etatu, todėl, atėjus laikui gauti užtarnautą pensiją, jiems nepakanka būtino darbo stažo, – sako Seimo narys. – Labiausiai ši problema palietė neįgalius vaikus auginančias mamas, kurių ne viena kreipėsi į mane, pasakodama tipine tapusią istoriją: norėdama užsidirbti papildomų išgyvenimui būtinų pinigų motina ištrūkdavo į darbą kelioms valandoms, nes visos darbo dienos dirbti negalėdavo. O vėliau paaiškėdavo, kad būtent tie keli papildomi eurai užkerta galimybę gauti pensiją, kurią, kaip moteris tikėjosi, užsidirbo. Tokia pati neteisybė nutiko ir šimtams neįgalius artimuosius nuolat slaugiusių tėvų ar globėjų.“

Šiuos pokyčius palaiko ir Lietuvos neįgaliųjų draugijos pirmininkė Jelena Ivančenko: „Labai džiaugiuosi, kad vyksta taip ilgai laukti pokyčiai, kurie palies daugiau nei 10 tūkstančių neįgalius artimuosius nuolat slaugančių ar prižiūrinčių žmonių. Šis klausimas buvo keliamas ne vienus metus, ir mes, kaip negalią turintiems asmenims atstovaujanti organizacija, dažnai sulaukdavome prašymų prisidėti keičiant šią diskriminuojančią situaciją. Turime nepamiršti pasirūpinti pagalba šioms šeimoms ir jų integracija į visuomenę.“

Aurelija BABINSKIENĖ
G. Skromanienės asmeninio archyvo nuotr.

 

Rėmėjai

dnt_puslapyje_pirmas
SRTRF puslapyje