Darbą neįgalieji gali rasti, tik reikia to norėti ir stengtis

LND įgyvendinamo projekto „Karjeros galimybių plėtra neįgaliesiems“ konsultantės.

Tolerancijos horizontas
Nustatymai

Lietuvos neįgaliųjų draugija įgyvendina projektą „Karjeros galimybių plėtra neįgaliesiems“, finansuojamą Europos Sąjungos struktūrinių fondų lėšomis. Jame dalyvaujantiems neįgaliesiems sudaromos galimybės įgyti naują ar pakeisti turėtą profesiją, pagal poreikį teikiama kitokia pagalba, pagelbstima įsidarbinant. 

Projektas padėjo įgyvendinti svajonę

Elektrėniškė Oksana Gvildienė tikisi netrukus pradėti dirbti apskaitininke. Atėjusi į projekto „Karjeros galimybių plėtra neįgaliesiems“ pristatymą, ji negalvojo, kad keis darbą. Tačiau netrukus suprato, kad tai puiki galimybė įgyti apskaitininkės kvalifikaciją. Juo labiau kad jos vyras – verslininkas, tad ateity ir jam galėtų padėti tvarkyti buhalteriją. Pačiai pakeisti profesiją nebūtų galimybių – juk tokie mokslai nemažai kainuoja.

Oksana pradėjo mokytis pagal apskaitininkės programą ir vis labiau įsitikina, kad šis darbas jai tiktų – skaičiuoti labai patinka. Pagal projektą mokymai numatyti kartą per savaitę. Tačiau moteris įsitikinusi, kad norint gerai išmokti apskaitos, to neužtenka, todėl kai mokytoja pasiūlė atvažiuoti dažniau, dalyvauti užsiėmimuose su kitais mokiniais, ji noriai sutiko. Lankė pamokas kasdien, stengėsi kuo daugiau išmokti, sužinoti. Dabar atlieka praktiką Elektrėnų neįgaliųjų draugijoje ir viliasi, kad netrukus galės pradėti dirbti.

O. Gvildienė turi neįgalumą – 16-os metų jai buvo operuotas stuburas. Dėl to jai netinka darbas, kur reikia daug lankstytis, kilnoti. Deja, teko dirbti viską. Paskutinė jos darbovietė buvo „Vievio paukštynas“. Visą dieną reikėjo stovėti, sunkiai kilnoti dėžes. Nebuvo paprasta. Moteris tikisi, kad išmokusi visų apskaitos subtilybių, pakeis savo gyvenimą. Jai labai svarbu tai, kad galės dirbti namuose. Turint negalią taip daug patogiau – gali pati planuoti savo laiką, jei pavargsti – pagulėti.

Oksana žada pasirinkti ir anglų kalbos mokymo programą. Gal darbe ji ir nebūtina, bet gyvenime labai reikalinga.

Projekto „Karjeros galimybių plėtra neįgaliesiems“ socialinė darbuotoja Ing­rida Pavlovskienė.

Dalyvaujant projekte pasikeitė gyvenimas

Regina Kovalevskaja taip pat džiaugiasi, kad dalyvaudama projekte pakeitė savo gyvenimą – pagaliau įsidarbino. Regina yra įgijusi virėjos specialybę, 2 kartus mokėsi socialinio darbuotojo padėjėjos profesijos. Moteris sako ilgai ieškojusi darbo, bet vis nesisekė. „Nežinojau, ar galiu dirbti. Bijojau ką nors blogai padaryti“, – sako moteris. Ji neslepia, kad turi sveikatos problemų, nepasitiki savimi, nuo vaikystės kamuoja depresija. Tiek projekto konsultantės, tiek VšĮ „Sopa“ darbuotojos, psichologo konsultacijos padėjo peržengti nepasitikėjimo savimi barjerą. Darbinę veiklą Regina pradėjo nuo praktikos „Pirmame blyne“ – dirbo padavėja, indų plovėja. Dabar įmonėje „Jurgis ir drakonas“ įsidarbino valytoja. Ji sako esanti labai patenkinta – kolektyvas puikus, darbas sekasi. Maža to, projekto darbuotojoms moteris sako esanti dėkinga dar ir už tai, kad padėjo susirasti butą, o kai pirmą kartą pakvietė dalyvauti „Moters magijos“ stovykloje, ją tiesiog išgelbėjo nuo užsisklendimo savyje. Ir dabar dar aplanko liūdnos mintys, bet darbas neleidžia pasiduoti.


Paslaugos – individualios

Projekto „Karjeros galimybių plėtra neįgaliesiems“ vadovės Linos Arlauskienės teigimu, šio projekto tikslas – padėti socialinę atskirtį patiriantiems neįgaliems asmenims integruotis į darbo rinką. Pasak L. Arlauskienės, projekto dalyviai gauna individualią pagalbą. Galbūt reikia psichologinės ar psichosocialinės paramos, o gal žmogus nori mokytis ir įgyti naują kvalifikaciją. O kartais užtenka tik padėti susirasti darbą ar parašyti gyvenimo aprašymą.

Daugiausiai susidomėjimo iki šiol sulaukė kompiuterio vartojimo pagrindų, socialinės globos namuose darbuotojo, apskaitininko ir skaitmeninių technologijų-internetinių tinklapių projektuotojo mokymo programos. Pirmųjų dviejų mokymai jau baigėsi, apskaitininkai mokymus baigs balandį, ką tik prasidėjo skaitmeninių technologijų pamokos. Renkama anglų kalbos grupė. Dar siūloma mokytis pagal logisto, sekretoriaus-referento, verslo ar elektroninio verslo, reklamos organizatoriaus mokymo programas. Mokymai vyksta Vilniaus technologijų ir verslo profesinio mokymo centre.

Pasak L. Arlauskienės, dalyvavimas projekte nieko nekainuoja ir nėra jokių ypatingų sąlygų. Tiesa, norint mokytis profesijos, reikia turėti vidurinį išsilavinimą. Tačiau ir čia kartais daromos išlygos. Pavyzdžiui, projekto veiklose dalyvauja Dauno sindromo sutrikimą turintis jaunuolis, kuriam įstatymai nenumato galimybės įgyti vidurinį išsilavinimą (šie vaikai mokosi pagal socialinių įgūdžių programą). Mokytis vaikinas labai nori. Jam sudarytos tokios galimybės, tačiau nebus išduodamas išsilavinimą patvirtinantis pažymėjimas – gaus dokumentą, nurodantį, kad išklausė kursą.

Projekto vadovė Lina Arlauskienė.

Darbą gali rasti ir negalią turintieji

L. Arlauskienė įsitikinusi, kad negalią turintys žmonės darbą tikrai gali rasti. Yra nemažai pasirengusių juos priimti darbdavių. Deja, ne visada patys neįgalieji nori dirbti, įdėti pastangų. Pavyzdžiui, mokytis kompiuterinio raštingumo panoro 30 žmonių. Na, o realiai mokėsi ir baigė vos 9.

Jai pritaria ir projekto socia­linė darbuotoja Ingrida Pavlovskienė. Projekte dalyvaujantis žmogus gali gauti visą pagalbą, kokios jam reikia: pradedant nuo pačios įvairiausios informacijos suteikimo iki pasirengimo darbo pokalbiui ar pagalbos įsidarbinant. Tereikia norėti ir drąsiai siekti savo tikslų. „Manau, kad darbas žmogui yra labai svarbus. Išeini iš namų, kažkur dalyvauji – esi reikalingas. Svarbiausia patiems pasistengti – pasiskambinti, pasidomėti, lankyti užsiėmimus. Tada ir sėkmė ateis. O ką nors dirbti gali kiekvienas“, – sako socialinė darbuotoja.

L. Arlauskienė sako, kad visi projekto darbuotojai nuoširdžiai nori padėti, todėl nereikia baimintis pokalbio su psichologu ar socialiniu darbuotoju. Kartais užtenka ir tokios pagalbos, kad žmogus patikėtų savimi, o vėliau ir įsidarbintų.

Jau dabar į projektą yra įsitraukę per 100 žmonių, o iš viso jame gali dalyvauti 152 neįgalieji, todėl L. Arlauskienė kviečia visus norinčius įsidarbinti prisijungti, ypač iš rajonų. Tiesa, projekto veiklos vykdomos tik Vilniaus apskrityje: Vilniaus miesto, Vilniaus rajono, Elektrėnų, Šalčininkų rajono ir Ukmergės rajono savivaldybėse. Tikimasi, kad ne mažiau kaip 61 projekto dalyvis, sudalyvavęs numatytose projekto veik­lose, pradės ieškoti darbo arba įsidarbins.

Daugiau informacijos apie projektą galima rasti internete: www.karjeratau.lt.

Aurelija BABINSKIENĖ
Autorės nuotr.

 

Rėmėjai

dnt_puslapyje_pirmas
SRTRF puslapyje