Onkologine liga susirgus vaikui, reikia padėti visai šeimai

Akciją „Vienos kėdės istorija“ palaiko žinomi šalyje žmonės.

Tolerancijos iššūkiai
Nustatymai

Ar įsivaizduojate, kaip jaučiasi tėvai, slaugantys onkologine liga sergantį vaiką ir mėnesius praleidžiantys prie jo lovos? Galite pabandyti kažką panašaus patirti atėję į sostinės Katedros aikštėje įrengtą improvizuotą palatą. Praleisti valandą ant kėdės prie menamos sergančio vaiko lovos siūlo „Mamų unija.“ Akcija „Vienos kėdės istorija“ kviečia prisidėti prie „Šeimos namų“ onkologinius ligonius slaugančioms šeimoms statybos. 

Palaikė prezidento žmona

Vėžiu sergančių vaikų paramos fondo „Mamų unija“ prezidentės Eglės Mėlinauskienės teigimu, kasmet Lietuvoje onkologinėmis ligomis suserga apie 100 vaikų. Liga paliečia ne tik patį sergantįjį, bet visus šeimos narius. Vėžio gydymas gali trukti labai ilgai. Tuo metu šeimai labai svarbu kuo daugiau laiko praleisti kartu, turėti vietą, kur galėtų gauti psichologinę ir kitą pagalbą. Pasak E. Mėlinauskienės, „Šeimos namai“ nepakeis ligoninės paslaugų ar gydytojų funkcijų, tačiau taps socialine alternatyva, kuri suteiks vaikui ir jo artimiesiems galimybę daugiau laiko praleisti kartu, gauti reabilitacijos paslaugas.

„Šeimos namų“ pastatas jau stovi – tam buvo surinkta 2 mln. eurų. Jam pabaigti reikia dar 500 tūkst. eurų. Prie to prisidėti gali kiekvienas.

Akcijai palaikymą išreiškė ir pirmoji prie įsivaizduojamos onkologine liga sergančio vaiko lovos atsisėdo prezidento Gitano Nausėdos žmona Diana Nausėdienė. „Man labai svarbi mamų vienybės idėja, man labai svarbu bendruomeniškumas, todėl šiandien sėdžiu čia, ant šios kėdės. Ir man labai svarbi yra viltis ir žmonių pastangos veikti. Ten, kur nepasiekia valstybė, ten gali pasiekti bendruomenė. Žmonių iniciatyva sprendžiant tokius sudėtingus socialinius klausimus yra vienas iš dalykų, kurie yra tikrai remtini, skatintini“, – sakė pirmoji šalies ponia. Jos teigimu, kiekvienas iš mūsų turime pagalvoti, ką aš šiandien galiu padaryti, kad greta esančiam, likimo nuskriaustam būtų lengviau. „Man labai svarbi atjauta – ar mes jaučiame greta esančio žmogaus išgyvenimus, ar mes tiesiog pralekiame pro šalį vardan kažkokių globalių tikslų ir nepastebime nepaprastai svarbių dalykų, kurie vyksta žmoguje, kurie vyksta šeimoje, kurie vyksta mūsų visų viduje. Todėl aš šiandien esu čia“.

Pirmoji šalies ponia D. Nausėdienė išsakė palaikymą su vėžiu kovojančiam atlikėjui Stano.


Idėja – iš Rumunijos

Idėja pakviesti pasėdėti prie menamos sergančio vaiko lovos kilo Rumunijoje. Viena iš akcijos iniciatorių Melania Medeleanu pasakoja, kad 2017 metų lapkritį menamoje kėdėje sėdėjo 635 rumunai. Prie jų prisijungė nemažai žinomų šalies žmonių. Iniciatyva suvienijo įvairių socialinių sluoksnių, įvairių konfesijų žmones. Jauniausias akcijos dalyvis – kūdikis mamos glėbyje, vyriausias – 100 metų senolis.

Akcija tęsėsi 23 dienas, per ją organizatoriai sulaukė 100 tūkst. SMS, kurios siuntėjams kainavo 2 eurus. Taigi, surinkta 200 tūkst. eurų, už kuriuos buvo galima atnaujinti 700 kv. met­rų gyvenamąjį būstą šalia didžiausios onkologijos ligoninės Bukarešte. Vietoje, pavadintoje „Stebuklingu namu“, gali apsistoti onkologine liga sergančius vaikus slaugančių šeimų nariai.

M. Medeleanu pasakoja, kad jų veikla prasidėjo nuo stovyklų onkologine liga sergantiems vaikams. Tačiau palaipsniui pradėjo ryškėti, kad vaikai patiria ne tik sveikatos, bet ir socialinių sunkumų – daugelis jų šeimų labai skursta, kai kurie neturi pinigų net nuvažiuoti iki ligoninės.

„Kai pradėjome lankytis ligoninėje, sutikdavome tėvus (dažniausiai tai būdavo mamos), kasdien sėdinčius ant tos pačios kėdės, su tais pačiais drabužiais. Pradėjome klausinėti: „Kur jūs miegate, kur jūs valgote, kur skalbiate drabužius, kur jūs verkiate?“ Nebuvo tokios vietos. Nusprendėme, kad turime padaryti ką nors dėl šių tėvų. Juk vėžys nėra išgydomas per savaitę, per mėnesį. Tėvai šalia savo vaiko turi būti stiprūs, tačiau tos stiprybės turi iš kažkur gauti“, – pasakoja Melania. Jos teigimu, idėja labai pasiteisino – namai kartais būdavo tokie pilni, kad reikėjo padėti ant žemės čiužinius. „Tada supratome, kad sukūrėme tai, kas labai reikalinga“, – mintimis dalijasi M. Medeleanu.

Ji pasidžiaugė, kad „Vienos kėdės“ iniciatyva suvienijo Rumuniją – aukojančių žmonių atsirado labai daug. „Prašėme pinigų atnaujinti senam pastatui, dabar esame gavę 1,5 mln. SMS žinučių ir turime 12 „Stebuklingų namų“ visoje Rumunijoje, taip pat Vienoje, Moldovoje“, – sakė M. Medeleanu. Jos teigimu, Rumunijoje apie 500 vaikų kasmet suserga onkologine liga.

Viešnios iš Rumunijos apžiūrėjo statomus „Šeimos namus“.


Žinomi žmonės palaiko akciją

Prisidėti prie akcijos „Mamų unija“ pakvietė ir žinomus Lietuvos žmones. „Iš savo patirties žinau, kad žmogui susirgus onkologine liga suserga visa šeima ir kartu su ligoniu išgyvena tą pačią psichologinę krizę. Išrandama vis daugiau vaistų nuo vėžio – chemoterapija, radioterapija, imunoterapija, tačiau išsaugoti šeimą, harmoningus santykius yra gana sudėtinga“, – sakė atlikėjas Stano. Jo teigimu, mamos, sėdėdamos prie vaiko palatoje, būna izoliuotos nuo normalaus gyvenimo. Dėl to vėliau joms sunku adaptuotis visuomenėje. Turėdamos vietą, kur galės prisiglausti, pasirūpinti buitimi, gauti psichologo ir kitas reikalingas konsultacijas, bus išsaugotos sveikos šeimos.

„Man yra tekę dalyvauti tokioje panašioje akcijoje realybėje. Tik aš buvau ne ant kėdutės, o lovoje“, – prisipažino žinomas laidų vedėjas, prodiuseris Arūnas Valinskas. Jis pasakoja vaikystėje sirgęs labai sunkia liga ir daug laiko praleidęs ligoninėje. Kai ligai paūmėjus temperatūra pakildavo iki 41,5, iš nebūties rūko trumpam grįžęs pamatydavo ant kėdutės šalia sėdinčią mamą ir vėl „išeidavo“. „Visos ligos turi būti pirmiausia įveikiamos galvoje ir toje pačioje šeimoje, tada jos matomos kitom spalvom“, – sakė A. Valinskas. Pasak jo, tuo metu tėvai neturėjo galimybių nuolat būti prie vaikų lovos, dėl to ne vienas iš jų psichologiškai palūždavo.

„Ligos nežiūri nei lyties, nei amžiaus, nei profesijos, nei turimų pinigų kiekio, jos ateis pas visus. Jei mes esame sveiki, stiprūs, tai suvokime, kad ne visi tokie yra. Mūsų aukos padeda jiems gyventi visavertį gyvenimą“, – sako žinomas prodiuseris. Jis pažadėjo ne tik pervesti „Šeimos namų“ statybai tam tikrą sumą pinigų, bet ir vasarą atvežti alpakų vaikams pasidžiaugti.

Šioje improvizuotoje palatoje gali pasėdėti kiekvienas norintis.


Nuo baseino iki paliatyvinės palatos

Mamų unijos „Šeimos namai“ jau pradėti įrenginėti. 2 tūkst. kv. metrų pastate bus 11 42 kv. m butukų su virtuvėle, bendra erdvė su didele virtuve ir vieta poilsiui, vaikų žaidimų kambarys, valgomasis, konferencijų salė, skalbykla, taip pat bus įrengta viena paliatyvinė palata vaikams, kuriems medicina padėti bejėgė. Kitame korpuse įsikurs reabilitacijos centras. Čia bus baseinas, sensorinis kambarys, masažo, psichologo kambariai, kineziterapijos salė. Šiomis paslaugomis galės naudotis ne tik onkologinę ligą išgyvenantys, bet ir kitų negalių (cerebrinį paralyžių, Dauno sindromą, autizmą ir kt.) turintys vaikai. Pasak „Mamų unijos“ atstovės Justinos Mėlinauskaitės, 1 ha erdvėje bus vidinis kiemas su įvairiais augalais, daržas, sodas, šiltnamis. Planuojama turėti įvairių gyvūnų, netgi bičių. Šiuo metu įstaigoje pluša statybininkai. Tikimasi, kad surinkus trūkstamą 500 tūkst. eurų sumą „Šeimos namai“ neužtruks atverti duris.

Aurelija BABINSKIENĖ
Autorės nuotr.

 

Rėmėjai

dnt_puslapyje_pirmas
SRTRF puslapyje