Operos ir baleto teatro dovana – modernus „Kandidas“

Panevėžietei Rasai Malinauskaitei ranką paspaudė Diana Nausėdienė.

Tolerancijos iššūkiai
Nustatymai

Tarptautinės neįgaliųjų dienos proga Muzikų rėmimo fondas ir bendrija „Atgaiva“ jau 26 kartą šalies neįgaliuosius pakvietė į įspūdingą muzikos šventę „Dainuok, širdie, gyvenimą“. Į Nacionalinį operos ir baleto teatrą atvyko per tūkstantį neįgaliųjų, socialinės globos namų, nevyriausybinių neįgaliųjų organizacijų, savivaldybių atstovų iš visos Lietuvos. Jiems Operos ir baleto teatro bendruomenė padovanojo šiuolaikišką Leonardo Bernsteino operetę „Kandidas“. 

Tradicinis renginys įvyko nepaisant kliūčių

Tradicinis Muzikų rėmimo fondo, bendrijos „Atgaiva“ ir Neįgaliųjų reikalų departamento renginys jau antrą kartą svečius iš 59 šalies savivaldybių sutiko Operos ir baleto teatre. Fondo direktorė Liucija Stulgienė dėkojo teatro generaliniam direktoriui Jonui Sakalauskui, visai teatro bendruomenei už svetingą priėmimą ir neįgaliesiems padovanotą spektaklį. Pasak jos, jeigu ne jų geranoriškumas, ši šventė galėjo ir neįvykti, nes Lietuvos kultūros taryba atsisakė ją remti. L. Stulgienė apgailestavo dėl tokio požiūrio į daugelį metų įgyvendinamą atskirties mažinimo ir meno vertybių pažinimo iniciatyvą.

Nepritarianti tokiam Kultūros tarybos sprendimui neslėpė ir renginyje dalyvavusi pirmoji šalies ponia Diana Nausėdienė. „Man nepaprastai svarbu, kad jūs esate čia, susirinkę iš visos Lietuvos į nuostabią kultūros ir muzikos šventovę“, – sveikindama neįgaliuosius kalbėjo D. Nausėdienė. Pasak jos, be galo svarbu, kad Operos ir baleto teatro kolektyvas, jo profesionalai padovanojo nuostabią buvimo kartu šventę, galimybę paskęsti muzikos garsuose, sklęsti virš kasdienybės dulkių, virš negandos, būti kartu širdimi ir siela. „Kiekvienas esate svarbus, kiekvienas esate vertingas. Linkiu, kad jūsų gyvenimuose būtų kuo daugiau įdomių ir prasmingų dienų. Linkiu skleisti šilumą, gerumą ir meilę. Patys gražiausi dalykai dažnai slypi kasdienybėje. Pastebėkime juos“, – linkėjo D. Nausėdienė.

„Labai džiaugiuosi, kad esate čia, kad šitą dieną minime čia, – sakė ir Operos ir baleto teatro generalinis direktorius J. Sakalauskas. – Manau, esame išskirtiniai, nes turbūt niekur pasaulyje ši diena neminėta Operos ir baleto teatre.“

Pasak J. Sakalausko, teatro kolektyvas mielai sutiko neįgaliesiems neatlygintinai padovanoti šį spektaklį. „Pernai visas pasaulis minėjo amerikiečių kompozitoriaus Leonardo Bernsteino gimimo 100-ąsias metines. Jo operetė „Kandidas“ ypatinga tuo, kad per porą valandų galima apkeliauti visą pasaulį – pabuvoti Prancūzijoje ir Vokietijoje, nukeliauti į Portugaliją ir Argentiną, pakalbėti apie gyvenimą, jo prasmę“, – sakė Operos ir baleto teatro generalinis direktorius.

Druskininkuose gyvenantis Vytautas Kručkas Nacionaliniame operos ir baleto teatre lankėsi pirmą kartą.

Tolerancijos ir pilietiškumo pavyzdys

Šventės „Dainuok, širdie, gyvenimą“ rengėjams ir dalyviams Ministro Pirmininko žodžius perdavė jo padėjėjas Juozas Bernatavičius. Premjeras dėkojo neįgaliesiems už tolerancijos ir pilietiškumo stiprinimo pavyzdį, socialiai atsakingos veiklos skatinimą, linkėjo ir toliau kurti solidarumu bei pagarba grindžiamus santykius.

Sostinės meras Remigijus Šimašius taip pat neslėpė savo pagarbos renginio dalyviams. „Tarptautinė neįgaliųjų diena man asocijuojasi ne su negalia, o su ypatingai didele stiprybe ir ypatingai dideliais gebėjimais. Likimas iš jūsų kažką atėmė, bet kartu suteikė valios ir kantrybės, o tai leidžia pasiekti labai daug. Ir tai įkvepia aplinkinius“, – sakė jis. Pripažinęs, jog Vilnius dar ne viską padaręs, kad į sostinę atvykę neįgalieji gerai jaustųsi, pažadėjo ir toliau dėti pastangas, kad miestas taptų vienodai svetingas visiems. „Įsipareigoju tuos dalykus tęsti, kad nebūtų jokių bokštų, į kuriuos negalėtų įkopti kiek­vienas žmogus“, – sakė R. Šimašius ir patikino, kad apie neįgaliuosius tikrai bus pagalvota ir statant nacionalinę koncertų salę ant Tauro kalno.

Antrus metus prie Muzikų rėmimo fondo ir „Atgaivos“ bendrijos rengiamos tradicinės šventės prisidedančio Neįgaliųjų reikalų departamento direktoriaus pavaduotoja, direktoriaus funkcijas vykdanti Jolanta Šliužienė ragino bent trumpam pamiršti negalią, kuri tėra tik sistemos ženklas ar antspaudas. Pasak jos, visi esame tiesiog skirtingi, įvairūs žmonės. „Pas mus ateina žmonės su negalia ginti, įgyvendinti savo teisių, mokytis, dirbti, kurti arba tiesiog būti bendrystėje“, – kalbėjo ji, ragindama priimti neįgaliuosius, padėti jiems įgyvendinti savo svajones.


Įsimintina pažintis

Panevėžietė Rasa Malinauskaitė šią Tarptautinę neįgaliųjų dieną prisimins ilgai. Ne tik dėl didelį įspūdį palikusio šiuolaikiško „Kandido“ pastatymo. Per spektaklio pertrauką prie neįgaliojo vežimėliu judančios jaunos moters priėjo ir ją užkalbino pirmoji šalies ponia D. Nausėdienė. Rasa juokauja: „Nors paprastai bendrauju lengvai, pradėjo strigti kalba. Nesitikėjau... Maniau nusifotografuosiu prie šventės stendo ir tiek.“ Trumpas, šiltas pašnekesys ilgam išliks panevėžietės atmintyje.

Daugiau kaip 20 metų išsėtine skleroze serganti Rasa jau 5 metus juda neįgaliojo vežimėliu. 18-kos buvo, kai pradėjo ryškėti pirmieji ligos simptomai. „Studijavau, dirbau – kaip ir visi žmonės. Dažniausiai nelaimės, bėdos, ligos ateina netikėtai“, – sako ji.

Laikas išmokė susitaikyti su liga, bet padiktavo ir savas taisykles. „Dažniausiai sukuosi aplink Panevėžį, – sako Rasa. – Jeigu nori kur nors toliau išvykti, reikia viską gerai susiplanuoti.“ Moteris džiaugiasi, kad į šią kelionę susiruošė iš Lietuvos išsėtinės sklerozės sąjungos gavusi kvietimą. Atvyko dviese, su dar viena moterimi iš Kupiškio.

Druskininkuose gyvenantis Vytautas Kručkas Nacionaliniame operos ir baleto teatre lankėsi pirmą kartą. Į sostinę iš kurorto atvyko 11 žmonių. Vytautas dėkingas į Tarptautinei neįgaliųjų dienai skirtą renginį jį bei taip pat neįgaliųjų vežimėliu judantį bičiulį Vaidą pakvietusiai Druskininkų šeimos paramos centro pirmininkei Lilijai Sereikienei, kelionėje neįgaliaisiais besirūpinusiai Laurai Gardziulevičienei.

Vytauto nuomone, tokios kultūrinės išvykos prasmingos – pasigrožėjo ypatingos architektūros teatru, spektaklį pažiūrėjo, su seniai matytais bičiuliais susitiko. O labiausiai vaikiną nustebino, kad belaukiant, kol pakils neįgaliesiems įrengtas keltuvas, netikėtai prie jo priėjo D. Nausėdienė. „Pabendravome, nusifotografavome, – pasakoja Vytautas. – Nesitikėjau. Aš gi paprastas žmogus. Tikrai nustebino tokia pagarba.“

Pasak vaikino, tokie kultūriniai renginiai naudingi ir tuo, kad visa visuomenė turi galimybę geriau pažinti neįgaliuosius, tapti jiems tolerantiškesne. Gal tada labiau atkreips dėmesį ir į jų poreikius. „Aplinka prie Operos ir baleto teatro prastai pritaikyta – nėra nuvažiavimų nuo šaligatvių, teko ilgokai paieškoti, kaip pakliūti į patį teatrą, įveikti daug kliūčių, šaligatvių bortelių“, – ne vien džiugiais spektaklio įspūdžiais dalijasi Vytautas.

Į Operos ir baleto teatre vykusį renginį susirinko neįgalieji ir jų bičiuliai iš 59 savivaldybių.

Padėka organizacijai jėgų negailintiems žmonėms

Lazdijų rajono savivaldybė į Tarptautinės neįgaliųjų dienos minėjimą gavo 12 kvietimų. 6 skyrė Neįgaliųjų draugijai, 2 – „Vilties“ bendrijai, 2 – silpnaregiams, vyko ir pora savivaldybės darbuotojų. Neįgaliųjų draugijos pirmininkė Onutė Černiauskienė sako, kad važiuoti į Vilnių pakvietė žmones, kurie labiausiai prisideda prie organizacijos veik­los. „Taip padėkojome už jų laiką ir pastangas“, – sako draugijos pirmininkė. Į Vilnių lazdijiškai atvyko iš Neįgaliųjų reikalų departamento gautu autobusiuku.

Neseniai gautu autobusiuku į tolimą kelionę išsiruošė ir Skuodo rajono neįgaliųjų draugijos kultūros gerbėjai. Pasak organizacijos pirmininkės Ramintos Zabitienės, ši transporto priemonė gerokai palengvino neįgaliųjų gyvenimą – atokiau nuo rajono centro gyvenantys žmonės gali įsitraukti į būrelių veiklas, nuvykti pas gydytojus. Ne mažiau svarbūs ir tokie kultūriniai renginiai – juk žmogui reikia peno dvasiai.

Rokiškio rajono neįgaliųjų draugijos pirmininkas Algis Veikšys su keliomis ansamblio dainininkėmis į Vilnių atvažiavo iš tądien Anykščiuose vykusio Lietuvos neįgaliųjų draugijos festivalio-konkurso „Vilties paukštė“ baigiamojo koncerto. Pirmininkas džiaugiasi, kad vos metus gyvuojantis Alvydo Fijalkausko vadovaujamas „Laukuvos“ ansamblis tapo regioninio turo nugalėtoju ir pelnė teisę dalyvauti baigiamajame koncerte. „Nors tarp laureatų ir nepatekome, bet būti tarp šešių stipriausių Lietuvoje – didžiulis kolektyvo įvertinimas, – sako A. Veikšys. – Kelionė į Operos ir baleto teatrą keletui dainininkių tapo padėka už jų meilę dainai ir Neįgaliųjų draugijos garsinimą.“

Aldona DELTUVAITĖ
Autorės ir Lazdijų r. neįgaliųjų draugijos archyvo nuotr.

 

Rėmėjai

dnt_puslapyje_pirmas