Lygybės ir įvairovės apdovanojimai stiprina žmogaus teisių bendruomenę

Nacionalinių lygybės ir įvairovės apdovanojimų 2019 metų laureatai.

Tolerancijos iššūkiai
Nustatymai

Nacionaliniuose lygybės ir įvairovės apdovanojimuose jau septintą kartą pagerbti daugiausiai žmogaus teisių užtikrinimo srityje nuveikusių iniciatyvų autoriai. Visuomenė dėmesį atkreipė ir apdovanoti pasiūlė daugiau kaip 100 žmonių, iniciatyvų, projektų. 8 nominacijų laureatams įteiktos menininkės Ievos Paltanavičiūtės sukurtos statulėlės ir AB „Swedbank“ įsteigti piniginiai prizai.

Nominantus siūlė visuomenė

Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybos kartu su Nacionaliniu lygybės ir įvairovės forumu organizuojamiems apdovanojimams vertus žmones, iniciatyvas, projektus siūlė visuomenė. Buvo paskelbtos 8 nominacijos: lyčių lygybės, įveiktos kliūties, LGBT lygiateisiškumo, atviros visuomenės, amžiaus, tautų dialogo, religijų ir įsitikinimų įvairovės, metų proveržio.

Visuomenės bei komisijos vertinimui buvo atrinkta per dvi dešimtis nominantų. Apdovanojimus pretendavo gauti ir garsūs populiariosios kultūros, meno projektai, nacionalinės žiniasklaidos priemonės, kitos socialinį jautrumą skatinusios veiklos. Tarp jų – ir kitaip apie negalią kalbėjusios, ją pristačiusios iniciatyvos.

Lygių galimybių kontrolierės Agnetos Skardžiuvienės teigimu, lygiateisiškumas ir pagarba įvairovei dar nėra savaime suprantami, todėl laureatų darbai ir yra tie žingsniai teisingesnės visuomenės link.


Įtraukiajam ugdymui – visuomenės dėmesys ir apdovanojimas

Pastaruoju metu daug diskutuojama apie ypatingų poreikių turinčių vaikų ugdymą bendrojo lavinimo mokyklose, netgi pataisytas Švietimo įstatymas. Dabar jame numatyta, kad visi vaikai galės lankyti artimiausią mokyklą, o ši turės pasirūpinti, jog specialiųjų poreikių turintiems mokiniams būtų suteikta visa reikalinga pagalba. Vis dėlto iki 2025 m. ištęstas perėjimo prie įtraukiojo ugdymo procesas neatitinka neįgalius vaikus auginančių tėvų poreikių.

Visuomenė negali nepastebėti, kaip sunkiai įsitvirtina įtraukiojo ugdymo idėjos, todėl labai palankiai vertina tuos, kurie patys pasirinko šį nelengvą kelią. Nacionaliniams lygybės ir įvairovės apdovanojimams pasiūlyta Dovilų (Klaipėdos r.) pagrindinė mokykla ne tik pateko į „Įveiktos kliūties“ nominantų sąrašą, bet ir tapo jos laureate. Mokykla įvertinta už neišsenkamą energiją ir nuolatinių kliūčių įveikimą įtraukiant vaikus su negalia į bendrąjį ugdymą. Šiuo keliu Dovilų pagrindinė mokykla eina jau 10 metų. Joje mokosi 224 mokiniai, 15 iš jų turi autizmo sutrikimą, 2 – Dauno sindromą. Dovilų pagrindinę mokyklą lanko ir mokiniai, turintys nežymių bei vidutinių intelekto sutrikimų. Šie vaikai mokosi bendrose klasėse, kartu dalyvauja visuose renginiuose, ekskursijose, lanko įvairius būrelius.

Valdovų rūmuose „Įveiktos kliūties“ apdovanojimą atsiėmęs mokyklos direktorius Arūnas Grimalis neslėpė, kad tokio įvertinimo už kasdienį darbą tikrai nesitikėjo. „Sunkus kelias, bet sunkiam kely mažiau konkurentų“, – mokyklos apsisprendimą ugdyti visus vaikus, jų nerūšiuojant pakomentavo ir specialioji pedagogė Svaja Venckienė. Ne kartą įvairiuose renginiuose, diskusijoje apie švietimo sistemos nepasirengimą kartu su visais ugdyti specialiųjų poreikių turinčius vaikus atvirai kalbėjusi pedagogė nuolat pabrėždavo poreikį nedelsiant pradėti rengti tam specialistus. Jiems reikia specialių žinių, praktinių įgūdžių, nes specialiųjų poreikių turintys mokiniai visi skirtingi ir reikalauja išskirtinio dėmesio. „Ne su kiekvienu mokame elgtis, ir kiekviena diena mums kaip iššūkis“, – prisipažino savo darbo su tokiais mokiniais metodiką sukūrusi S. Venckienė.

Mokyklos direktorius A. Grimalis užsiminė apie kaip tik šiuo metu per televiziją rodomą populiarų serialą „Stebuklas“. Jo kūrėjai atskleidžia, ką išgyvena ne tik chirurgu siekiantis tapti autizmo spektro sutrikimą turintis vaikinas, bet ir visas ligoninės personalas. O Dovilų pagrindinė mokykla tokių stebuklų turi 15!

„Įveiktos kliūties“ laureato statulėlė Dovilų pagrindinės mokyklos direktoriaus Arūno Grimalio rankose.

„Įveiktos kliūties“ nominantai – negaliai nepasidavę žmonės

Tarp „Įveiktos kliūties“ nominantų – dar dvi iniciatyvos, parodančios, kad negalia veržliems, aktyviems žmonėms netrukdo siekti savo tikslų ir svajonių, išbandyti naujoves.

Ne tik Lietuvos, bet ir Latvijos, Estijos gyventojus sužavėjo į Baltijos kelio 30-mečio minėjimą įsitraukę neįgalieji – „Įveiktos kliūties“ apdovanojimui buvo nominuotas jų žygis nuo Vilniaus iki Talino. Į jį leidosi 17 žmonių komanda, iš kurių 11 – judantys neįgaliųjų vežimėliais. Pakeliui neįgalieji susitiko su įvairiomis bendruomenėmis, Latvijos, Estijos neįgaliųjų organizacijų atstovais, vertino aplinkos prieinamumą. Vis dėlto, pasak šio žygio inicia­torės Lietuvos žmonių su negalia sąjungos atstovės Gintos Žemaitaitytės, nepritaikyta aplinka, skaudančios rankos ir kiti nepatogumai nublanko prieš didelį visuomenės susidomėjimą ir palaikymą. Pasak jos, neįgalieji įrodė, kad ir jie šio to verti. Baltijos kelio bendraamžis žygio dalyvis Petras Kasanavičius sako iki šiol prisimenantis šioje kelionėje patirtus pasididžiavimo ir patriotiškumo jausmus.

Dar vienu patriotiškumo įrodymu tapo neįgaliųjų dalyvavimas realybės dokumentikos laidoje „Ypatingas būrys“. 12 paralimpiečių ir 2 sužeisti karininkai išbandė kario duoną – kuriam laikui tapo visaverčiais kariuomenės nariais. Neįgaliems kariams nebuvo taikomos jokios nuolaidos, jie turėjo paklusti kariuomenės disciplinai, atlikti sudėtingas užduotis. Ir jie šį iššūkį įveikė, savo pavyzdžiu parodė, kad ginti tėvynę gali kiek­vienas. Nacionaliniams lygybės ir įvairovės apdovanojimams „Ypatingas būrys“ buvo nominuotas už stiprybės, ištvermės ir drąsos pavyzdžius, kuriems negalia nėra kliūtis.

Dovilų pagrindinės mokyklos direktorius Arūnas Grimalis ir specialioji pedagogė Svaja Venckienė (antra iš kairės) su Lietuvos negalios organizacijų forumo atstovėmis. 

Jie gali daug daugiau

Lygybės ir įvairovės apdovanojimų „Metų proveržio“ nominacijai pristatyta ir dar viena iniciatyva, įrodanti, kad negalią turintys žmonės gali daug daugiau, nei apie juos stereotipiškai manoma. Reikia tik juos įgalinti. Būtent tokios atsakomybės praėjusiais metais ėmėsi VšĮ „SOPA“, nusprendusi ir Lietuvoje išbandyti Europoje jau daugiau kaip 10 metų vykstančią darbo šešėliavimo akciją DUOday. Prie šios iniciatyvos prisijungusios 25 įmonės ir organizacijos atvėrė savo duris ir pasiūlė neįgaliesiems išbandyti skirtingas specialybes, susipažinti su jų kolektyvais. 32 neįgalieji „pasimatavo“ specialybes, apie kurias galėjo tik pasvajoti.

„SOPOS“ direktorė Jurgita Kuprytė džiaugiasi, kad net pusė iš DUOday akcijoje dalyvavusių neįgaliųjų iš tikrųjų susirado mėgstamą darbą ir tebedirba iki šiol. Pasak jos, neįgalieji gali būti lojalūs, atsakingi darbuotojai, svarbu įvertinti jų galimybes, padėti adaptuotis. Praėjusiais metais už negalią turinčių žmonių įdarbinimą „Įveiktos kliūties“ apdovanojimą pelniusio Timo van Wijko įkurto restorano „Pirmas blynas“, su kuriuo „SOPA“ glaudžiai bendradarbiauja, pavyzdys įrodė, kad jausdami pasitikėjimą šie žmonės gali padaryti didžiulę pažangą, nustebinti naujais gebėjimais.

J. Kuprytės teigimu, DUOday iniciatyva buvo labai svarbi ir keičiant darbdavių požiūrį į negalią turinčius žmones. O tai – svarbus laimėjimas.

Lygių galimybių kontrolierė A. Skardžiuvienė įsitikinusi, kad Nacionaliniai lygybės ir įvairovės apdovanojimai ne tik pagerbia laureatus, bet ir stiprina žmogaus teisių bendruomenę.

Aldona MILIEŠKIENĖ
Martyno Ambrazo nuotr.

 

Rėmėjai

dnt_puslapyje_pirmas
SRTRF puslapyje