Socialinėse dirbtuvėse Šiauliuose remiamasi judėjimo be atliekų filosofija

Socialinėse dirbtuvėse dirbama su naudotomis medžiagomis.

Tolerancijos horizontas
Nustatymai

Birželio pradžioje Šiauliuose VšĮ Socialinių inovacijų centras (toliau – SIC) pradėjo teikti socialinių dirbtuvių paslaugas. SIC socialinių dirbtuvių idėja remiasi „zero waste“ (be atliekų) filosofija: dirbtuvėse kuriami rankdarbiai gaminami naudojant ant­rinę žaliavą – dėvėtus drabužius, naudotą popierių ir butelius.
SIC socialinių dirbtuvių dalyviai – darbingo amžiaus asmenys, turintys proto ir (arba) psichikos negalią. Šiuo metu projekte dalyvauja 12 darbingo amžiaus moterų iš Kelmės rajono Aukštelkės socialinės globos namų Grupinio gyvenimo namų.

Ugdomi darbiniai įgūdžiai

Kelmiškės projekto dalyvės SIC socialinėse dirbtuvėse mokosi naudotų drabužių ir audinių paruošimo tekstilės gaminių gamybai: ardymo, karpymo, lyginimo. Kita jų veiklos sritis – naudoto popieriaus paruošimas gamybai: smulkinimas, mirkymas, košimas, džiovinimas. Dar viena veiklos sritis susijusi su naudotų butelių paruošimu (pjaustymu, valymu, plovimu, šlifavimu), iš šios medžiagos bus gaminamos žvakės. Dirbtuvių dalyvėms ugdomi baziniai darbiniai įgūdžiai: punktualumas, instrukcijų laikymasis, veikos planavimas, dalijimasis instrumentais, bendradarbiavimas, dėmesio sukaupimas ir pan.

Siekiant lavinti dalyvių smulkiąją motoriką SIC socialinėse dirbtuvėse darbai prasidėjo nuo audimo bei mezgimo. Taip pat buvo siekiama išsiaiškinti dalyvių gebėjimus. „Ne man tokie darbai, galvojau, bet kai pradėjau austi tuos skirtukus, tai labai smagu pasirodė. Ir, žinokit, noriu aš ir toliau daryti, laukiu vis“, – sako Virgilija.

Įsibėgėjus darbams kelmiškės dalyvės pradėjo kurti didesnius gaminius: kojines, įvairių tipų kilimus. „Aš nekalbu daug, stengiuosi gerai dirbti, – taip savo darbą apibūdina darbščioji Žana, kuri jau pradėjo savo 4-ąjį kilimą!

„Moterys su skirtingomis patirtimis ir istorijomis, bet visos siekiančios naujų patirčių ir teigiamų pokyčių savo gyvenime… Svarbiausia – yra motyvuotos ir nori tobulėti! Mūsų tikslas yra tik dar labiau didinti motyvaciją ir po truputį integruoti projekto dalyves į darbo rinką“, – pabrėžia užimtumo specialistė Silva Plavičienė.


Vienetiniai rankdarbiai pakelia savivertę

SIC socialinėms dirbtuvėms pirmasis mėnuo buvo sėkmingas. Socialinė darbuotoja Agnė Višniauskaitė pastebi: „Keletas merginų iš pradžių tikrai nepasitikėjo savimi, joms reikėjo nuolatinių padrąsinimų. Tačiau pastebėjusios, kad joms sekasi, gaudamos padrąsinimų, nepasitikėjimą savimi reiškė vis rečiau. Dabar visos stengiasi ir nenuleidžia rankų, visuomet klausia, jeigu nesupranta, kaip atlikti kai kurias užduotis.“ Matyti ir akivaizdūs rezultatai. Projekto dalyvės iš antrinių žaliavų audžia kilimus, neria servetėles, pina skirtukus, gamina skiautinius.

Užimtumo specialistė Silva Plavičienė, dirbanti SIC socialinėse dirbtuvėse, akcentuoja, kad svarbūs ne tik sukurti rankdarbiai: „Mes mokome ir mokomės vienos iš kitų darnaus bendravimo, savitarpio supratimo ir pasitikėjimo kitais... O laikas, praleistas socialinėse dirbtuvėse, keičia mūsų klienčių savivertę: jos didžiuojasi kiekvienu nauju savo pasiekimu ir gebėjimu, kad ir kaip kartais nelengvai tai būna pasiekta.“


Ateities planai

Artimiausiu metu visi SIC socialinėse dirbtuvėse pagaminti rankų darbo kūriniai bus parduodami elektroninėje parduotuvėje sicdirbtuves.lt, etsy.com ir kitose elektroninėse platformose. Taip pat projekto dalyvės savo dirbinius pristatys ir pardavinės Šiaulių miesto šventėse, mugėse, SIC socialinių dirbtuvių patalpose.

Rugsėjo mėnesį planuojama atvirų durų diena, kurios metu SIC socialinėse dirbtuvėse žmonės galės susipažinti su projekto dalyvėmis, dirbtuvių darbuotojomis, pamatyti erdves, kuriose dirbama. Atvirų durų dieną bus galima ne tik apžiūrėti visus rankdarbius, tačiau ir jų įsigyti.

Šiuo projektu tikimės ne tik sėkmingos dalyvių integracijos į darbo rinką, bet ir šviesti visuomenę bei keisti jų požiūrį į negalią turinčių žmonių gebėjimus ir darbingumą.

Anelė MASIULĖ

 

Rėmėjai

dnt_puslapyje_pirmas
SRTRF puslapyje