Reabilitacijos paslaugos – nepriklausomai nuo pacientų amžiaus

Tolerancijos horizontas
Nustatymai

Lygių galimybių kontrolierė Agneta Skardžiuvienė nustatė, kad palaikomosios rea­bilitacijos paslaugų teikimo tvarka yra diskriminuojanti pensinio amžiaus asmenis su negalia.

Pagal aprašą, reglamentuojantį medicininės reabilitacijos skyrimo paslaugas, palaikomoji reabilitacija skiriama žmonėms, susiduriantiems su sisteminėmis jungiamojo audinio ligomis, kai jiems nustatytas 0–25 proc. ar 30–40 proc. darbingumo lygis; sulaukus pensijos amžiaus pripažintas didelių specialiųjų poreikių lygis.

Į Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybą kreipėsi pareiškėja, kuriai nustatytas 40 proc. darbingumo lygis. Iki pensijos jai priklausė palaikomosios reabilitacijos paslauga sanatorijoje. Sulaukus pensinio amžiaus Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnyba vertins jos specialiųjų poreikių lygį.

Pagal Specialiųjų poreikių lygio nustatymo asmenims, sukakusiems senatvės pensijos amžių, tvarkos aprašą, žmogui, kuriam iki senatvės pensijos buvo nustatytas 35–55 proc. darbingumo lygis, nustatomas vidutinių specialiųjų poreikių lygis. Vadinasi, nors faktinė pareiškėjos sveikatos būklė nepasikeis, ji neteks galimybės gauti valstybės finansuojamas palaikomosios rea­bilitacijos paslaugas.

Pagal dabar galiojančią tvarką, žmonėms su negalia tapus pensininkais specialiųjų poreikių lygis nustatomas vadovaujantis tik jų amžiumi. Jokia papildoma sveikatos įvertinimo procedūra neatliekama. O tai, kaip konstatavo A. Skardžiuvienė, diskriminuoja vyresnius asmenis.

Sveikatos apsaugos ministerija teigia, kad reabilitacijos paslaugos skiriamos atsižvelgus ne tik į paciento diagnozę, bet ir biosocialinių funkcijų sutrikimo laipsnį. Nors ši sistema atrodo teisinga, pacientams sulaukus vyresnio amžiaus, susidaro teisinė spraga. Gydytojas neturi teisinio pagrindo skirti tokį gydymą pensinio amžiaus asmeniui, kuriam nėra pripažintas didelių specialiųjų poreikių lygis.

Lygių galimybių kontrolierė įsitikinusi, kad tokia tvarka diskriminuoja pacientus dėl jų amžiaus. Ji kreipėsi į sveikatos apsaugos ministrą Aurelijų Verygą siūlydama pakeisti reabilitacinio gydymo skyrimo tvarką.

„Bičiulystės“ inf.

 

Rėmėjai

dnt_puslapyje_pirmas
SRTRF puslapyje