Mus visus buriantis leidinys

Eglė Čaplikienė.

Tolerancijos iššūkiai
Nustatymai

Neįgaliųjų reikalų departamento direktorė Eglė Čaplikienė jau daugiau kaip 20 metų dirba socialinėje srityje. Didelė jos darbo dalis susijusi su rūpesčiu negalią turinčiais žmonėmis. Visą tą laiką šalia buvo ir „Bičiulystė“ – laik­raštis, nuolat alkanas žinių, informacijos, naujienų.

Telkia žmones

„Mano nuomone, „Bičiulystė“ yra buriantis leidinys. Pirmiausiai jis yra svarbus pačiai jį įsteigusiai organizacijai – Lietuvos neįgaliųjų draugijai. Per „Bičiulystę“ draugijos nariai bendrauja, vienas kitą palaiko, sužino aktualijas. Tai labai svarbu. Gaudamas laikraštį, žinai, kad priklausai bendruomenei, kad esi ne vienas, kad kažkur yra žmonių, kuriems rūpi tas pats, kaip ir tau“, – sako E. Čaplikienė.

Jos teigimu, žmonėms yra svarbu burtis į bendruomenes. Ir nenuostabu, kad vienijančiu faktoriumi tampa spausdintas žodis. „Vien tai, kad jau 30 metų išsilaikėte, kai viskas keičiasi ir daug laikraščių užsidarė, rodo, kad esate reikalingi“, – įsitikinusi Neįgaliųjų reikalų departamento vadovė. E. Čaplikienės teigimu, svarbu tai, kad „Bičiulystė“ telkia įvairius žmones – vieni skaito popierinį laikraštį, jaunesni skaitytojai pasiekiami per socialinius tinklus, o redakcijos įgyvendinamas projektas „Aš galiu“ skirtas platesnei auditorijai.

Ji atkreipė dėmesį, kad nuo kitų metų keičiasi ir „Bičiulystės“ finansavimas. Leidyba tampa viena iš neįgaliųjų teises ginančių organizacijų veiklų.


Svarbu gauti informaciją

E. Čaplikienės įsitikinimu, kuo daugiau žmonės gauna informacijos, tuo labiau jie gali apsiginti ir jaustis stipresni. Informacijos skelbimas yra kasdienis „Bičulystės“ darbas.

„Nors, atrodytų, šiais laikais neturėtume ginti savo teisių, turėtų būti savaime suprantama, kad jos užtikrinamos, bet, deja, dar taip nėra“, – teigia Neįgaliųjų reikalų departamento direktorė.

Pasak jos, žmonėms pirmiausia reikia paprastų dalykų – techninės pagalbos priemonių, galimybės laisvai judėti, gauti pagalbą. Labai svarbu žinoti, kokių esama galimybių. „Esate minėję, kad kartais žmonės laik­raštyje rastą informaciją nešasi į savivaldybę ar kitas įstaigas. Tai dar kartą parodo, kaip tokios informacijos reikia. Svarbu nuolat rašyti ir apie lengvatas, ir apie naujus teisės aktus.

E. Čaplikienės teigimu, informacijos sklaida yra labai svarbi ir keičiant visuomenės nuostatas. „Mano nuomone, tai, kaip žiūrime į vienus ar kitus dalykus, yra vienas svarbiausių dalykų, lemiantis, kokie bus prioritetai“, – įsitikinusi Neįgaliųjų reikalų departamento direktorė.

„Dėl to labai norime išeiti į platesnius vandenis, kad ir kiti žmonės, kurie tiesiogiai nesusiję su neįgaliųjų sritimi, susipažintų su tais klausimais. To siekiame rubrika „Aš galiu“, kurią galima rasti interneto portale www.tv3.lt. Turbūt natūralu, kad šio darbo ėmėsi „Bičiulystė“, didžiausias neįgaliųjų laikraštis, – dalijasi mintimis E. Čaplikienė. – Jūsų patirtis, teisingas požiūris ir galimybės leidžia jį atlikti išties kokybiškai.“


Domina naujienos

„Kai patenka į rankas „Bičiulystė“, perverčiu ir paskaitau tai, kas mane sudomina. Man įdomios nacionalinio lygmens naujienos, straipsniai apie pokyčius, konferencijas“, – dalijasi mintimis Neįgaliųjų reikalų departamento direktorė. Ji džiaugiasi, kad „Bičiulystė“ renkasi temas, kurios aktualios visiems – neįgaliųjų užimtumas, asmeninis asistentas, techninės pagalbos priemonės, aprašomi įdomesni projektai. „Jaučiamas geras požiūris – rašoma ne tik iš neįgaliųjų, bet iš lygių galimybių, įtraukties pozicijos, pateikiamos ne tik mūsų, bet ir Europos bei pasaulio aktualijos“, – sako E. Čaplikienė. Jos teigimu, visada įdomu skaityti naujienas, kurios gali būti pretekstu gilesniam apmąstymui. Pavyzdžiui, prieš rinkimus viena kandidatė negalėjo patekti į rinkimų apylinkę. Tokios situacijos galėtų išprovokuoti straipsnių ciklą.

Neįgaliųjų reikalų departamento direktorė sako suprantanti, kad kitiems žmonėms svarbūs ir daktaro patarimai, ir kūrybos puslapis, kitų bendruomenių veiklos. „Bendravimas yra labai svarbu. Jauni žmonės ne visada tai įvertina, o vyresniame amžiuje labai svarbu nebūti vienišam. To išvengti padeda įvairios neįgaliųjų draugijų organizuojamos priemonės. Džiugu, kad žmonės turi užsiėmimą, kad jie šoka, dainuoja, o paskui savo džiaugsmais ir pasiekimais pasidalija „Bičiulystėje“, – sako E. Čaplikienė.


Informacijos sklaida visada bus aktuali

„Socialinėje srityje dirbu daugiau nei 20 metų. Iš pradžių Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos Socialinių paslaugų skyriuje, paskui perėjau į Neįgaliųjų integracijos skyrių, visą laiką bendraudavome su „Bičiulyste“. Dažnai sulaukdavau klausimų: „Kas naujo įvyko“, „Gal turite ką nors papasakoti?“ Teko dažnai komentuoti įvairias situacijas. Džiaugiuosi tokiu bendradarbiavimu. Informacijos sklaida aktuali ir jums, ir mums“, – prisimena E. Čaplikienė. Vis dėlto ji pabrėžia, kad gyvenimas kasdien keičiasi, visiems reikia ieškoti naujų veik­los formų, galvoti, kaip padaryti, kad informacija apie negalios aktualijas pasiektų kuo daugiau žmonių.

„Bičiulystė“ – labai gražus, talpus žodis. Dar kartą pasikartosiu – jūs suburiate ir tuos, kurie turi priimti sprendimus, ir tuos, kurie turi negalią, ir visuomenę – visi esame viename tinkle, susibičiuliavę. Linkiu ir toliau būti tuo vienijančiu, jungiančiu tinklu“, – 30 metų sukakties proga „Bičiulystę“ sveikina Neįgaliųjų reikalų departamento direktorė.

Aurelija BABINSKIENĖ

 

Rėmėjai

dnt_puslapyje_pirmas
SRTRF puslapyje