Draugystė stipresnė už visus virusus

Dalios Lūžienės Malijonienės iššūkį Merūnui Vitulskiui pristato iniciatyvos „Stip­resni už virusą“ sumanytoja Žydrė Gedrimaitė.

Tolerancijos horizontas
Nustatymai

„Draugystė veža“ komandos kartu su Neįgaliųjų reikalų departamentu įgyvendinama iniciatyva „Stipresni už virusą“ pasiekė finišo tiesiąją – jau ateinantį šeštadienį paaiškės ne tik Lietuvos atstovas „Eurovizijoje“, bet ir kas iš neįgaliųjų iškovos teisę vykti į Roterdamą stebėti šio koncerto.

Iššūkį priėmė 15 žinomų žmonių

Iniciatyvos „Stipresni už virusą“ sumanytoja Žydrė Gedrimaitė sako, kad idėja mesti iššūkį žinomam žmogui atlikti kažką, kas įprasta neįgaliajam, tačiau gana sudėtinga negalios neturinčiajam, gimė visą pasaulį užvaldžius koronaviruso pandemijai. „Daug kas uždrausta, nerekomenduojama, tačiau draugauti, susirasti naujų draugų juk niekas negali uždrausti“, – buvo įsitikinusi intriguojantį naujos draugystės būdą sumaniusi Žydrė. Tiesa, pandemija padiktavo savo taisykles – ir iššūkį metę, ir jį priėmę žmonės turėjo patys tapti režisieriais, nufilmuoti visą procesą.

Šįkart projekte dalyvavo 15 įvairią (matomą ir nematomą) negalią turinčių ir tiek pat žymių žmonių. Tarp jų buvo aktorių, dainininkų, televizijos laidų vedėjų, Seimo narys. Penkias savaites LRT televizija pristatė po tris projekte dalyvaujančias poras. Pirmieji ledus pralaužė regėjimo negalią turinti Vaida Butautaitė ir jos iššūkį skanų patiekalą užsirišus akis pasigaminti priėmęs šokėjas Paulius Šinkūnas, Dakaro automobilį į neįgaliojo vežimėlį Benediktui Vanagui iškeisti pasiūliusi juo judanti Ramunė Omolo ir „The Roop“ grupės dainininkui Vaidotui Valiukevičiui originaliai nuspalvinti mandalą pasiūliusi intelekto negalią turinti „Arkos“ bendruomenės narė Erika Ambrazevičiūtė.

Ž. Gedrimaitė džiaugiasi, kad visi iššūkiai buvo išgirsti ir priimti. Iš filmuotų siužetų paaiškėjo, kad ne vienas žymus žmogus jau ir anksčiau buvo susidūręs su negalia: Merūno Vitulskio močiutė sirgo Parkinsono liga, tad jam buvo nesunku suprasti, ką išgyvena šios ligos kamuojama Dalia Lūžienė Malijonienė. Garsus dainininkas sakė visada sutinkąs dalyvauti projektuose, kuriuose jo žinomumas padeda paskleisti prasmingą idėją ar mintį. Dainininkė Evelina Basevičiūtė-Eva prisipažino savo koncertais džiuginanti ne tik didžiules arenas, bet ir globos namų gyventojus, tad noriai priėmė ir intelekto negalią turinčio Pavelo Kirilovo pasiūlymą pasivaržyti, kuris rakete atmuš daugiau kamuoliukų, ir vėl apsilankyti globos namuose.


Galimybė išeiti į viešumą

Utenos rajono neįgaliųjų draugijos pirmininkė Sandra Ragaišytė projekte „Draugystė veža“ dalyvauja jau trečią kartą. Pasak Sandros, kaskart prie jo prisijungia ne tam, kad žūtbūt laimėtų kelionę į „Euroviziją“, o kad dar kartą pasinaudotų proga padrąsinti kitus negalią turinčius žmones – eikime, būkime matomi, kalbėkime, rodykime, kiek daug mokame, sugebame, galime. „Ir dar labai noriu pasiųsti žinutę visuomenei: mes nesame kitokie, tik skirtingi, nesibaiminkite mūsų, įvertinkite ir pasitikėkite, o prireikus – padėkite“, – sako nuo mažens su negalia gyvenanti mergina.

Pasak Sandros, šis kaskart atsinaujinantis projektas atveria vis kitas galimybes, skatina svajoti ir padeda toms svajonėms išsipildyti. „Šįkart galėjome mesti iššūkį žinomam žmogui, paprašyti, kad jis pamėgintų įsijausti į mūsų gyvenimą, patirtų tai, kuo mes kasdien gyvename. Bet tai ne viskas – dar svarbiau, kad mes išdrįstume šiam iššūkiui pakviesti žmones, kurie mums imponuoja, kurių kitokiomis aplinkybėmis nepasiryžtumėme užkalbinti, artimiau susipažinti“, – sako 130 cm ūgio mergina, metusi iššūkį aktoriui Mantui Vaitiekūnui. Jis atsiklaupęs ir taip ūgiu susilyginęs su Sandra pirmą kartą gyvenime kepė obuolių pyragą. „Paprastai blogiukus vaidinantis aktorius atsiskleidė kaip malonus ir šiltas žmogus“, – džiaugiasi S. Ragaišytė.


Abejingumas baisesnis už virusą

Ž. Gedrimaitės sumanymas, kad žymūs žmonės taptų nuoširdžios draugystės užkrato platintojais, pasiteisino su kaupu. Irena Starošaitė susidraugavo su nuo vaikystės jos dainomis besižavinčiu Izidoriumi Vasiliausku, televizijos laidų vedėjas Rytis Zemkauskas į „Pasivaikščiojimus“ pakvietė buvusią savo studentę Irmą Jokštytę, o P. Šinkūnas pažadėjo išmokyti V. Butautaitę šokti valsą. Tiek neįgalieji, tiek jų iššūkį priėmusios įžymybės vieningai sutarė, kad šiame projekte užsimezgusi draugystė stipresnė už bet kokius virusus.

Pristatydama nufilmuotus vaizdo siužetus, Ž. Gedrimaitė projektų dalyvių teiravosi, koks, jų nuomone, yra pats baisiausias virusas. Televizijos laidų vedėjas Ignas Krupavičius juo įvardijo abejingumą kitam žmogui, prodiuseris Edmundas Jakilaitis – susvetimėjimą, dainininkas V. Valiukevičius – vidinę baimę ką nors daryti, išmokti, bendrauti, kartais – net gyventi... Šiuos virusus, pasak jų, gali įveikti tik empatija, bendrystė ir draugystė.


Nepamirš ir praėjusių metų nugalėtojų

Projekto informacinio part­nerio LRT.lt portale (Draugystė veža / LRT) paskelbti visų 15 porų iššūkių vaizdo įrašai. Galima pasirinkti labiausiai patikusią, didžiausią įspūdį padariusią porą ir iki vasario 5 d. 21 val. atiduoti jai savo balsą. Šiemet šiek tiek pasikeitė nugalėtojų poros rinkimo tvarka: internetu atiduoti balsai sudarys pusę vertinimo, kitą pusę lems komisijos (projekto organizatorių, part­nerių ir rėmėjų atstovų) balsai. Nugalėtojų pora bus paskelbta finalinėje nacionalinės „Eurovizijos“ atrankos laidoje. Negalią turintis projekto dalyvis galės pats nuspręsti, su kuo vykti į Roterdamą – su iššūkį priėmusiu žmogumi ar pasirinktu kitu draugu.

Ankstesniais metais buvo renkamos kelios nugalėtojų poros, šiemet – viena. Prie jos prisijungs pernai kelionę į „Euroviziją“ laimėjusios, bet dėl pandemijos taip ir neišvykusios trys projekto „Draugystė veža“ poros. Jeigu koronavirusas koncertą surengti ir vėl sutrukdytų, nugalėjusioms poroms bus pasiūlytas alternatyvus prizas.

Aldona MILIEŠKIENĖ
„Draugystė veža“ nuotr.

 

Rėmėjai

dnt_puslapyje_pirmas
SRTRF puslapyje