Automobilius vairuojantys neįgalieji priversti važinėti nelegaliai

Vokietijoje sumontuota rankinio valdymo įranga.

Tolerancijos horizontas
Nustatymai

Nuo šių metų padvigubinus specialiojo automobilio ar jo techninio pritaikymo išlaidų kompensaciją negalią turintiems žmonėms atsivėrė didesnės galimybės įsigyti kokybiškesnį automobilį, tačiau vairuotojai kelia kitus klausimus. Viena iš prob­lemų – daugelis vairuotojų priversti važinėti su nelegaliai įrengta rankinio valdymo įranga. 

Važinėja su neįteisinta įranga

Šakių rajono neįgaliųjų draugijos pirmininkas Saulius Rakauskas kelia visiems, vairuojantiems automobilius su rankiniu valdymu, aktualią bėdą – įteisinti rankinį valdymą Lietuvoje labai sudėtinga, dėl to žmonės yra priversti važinėti su nelegalia įranga. To pasekmės gali būti ir labai skaudžios – įvykus eismo įvykiui gali būti pripažinta, kad važiuojama su netvarkingu automobiliu, o tai reiškia, jog ne tik negausi draudimo išmokos, bet ir gali tekti atlyginti padarytą žalą.

Apie tai, kad tokios situacijos realios, pasakoja ir klaipėdietis Adolfas Ruškys – negalią turinčiam vairuotojui už padarytą autoįvykį buvo nurodyta atlyginti 28 tūkst. eurų žalą. „Tai yra didžiulė problema, žmonės gali likti ir be namų vien dėl to, kad jų automobilyje sumontuota rankinio valdymo įranga nėra įteisinta. Deja, situacija yra tokia, kad šiuo metu didžioji dalis rankinio valdymo įrangos nėra įteisinta“, – sako A. Ruškys. Bene vienintelė įmonė, kurios įrangą sumontavus ramiai galima važiuoti registruoti automobilio – UAB „Teida“. Tačiau ši įranga brangi, ją įdiegus nelieka pinigų automobiliui pirkti.


Sunku įregistruoti ir naują įrangą

Adolfas pasakoja apie situaciją, su kuria susidūrė – pirko naują automobilį ir norėjo, kad jame būtų sumontuota tvarkinga, registruota rankinio valdymo įranga. Ta, kurią diegia „Teida“, netiko, be to, ir kaina buvo per didelė. Nusprendė atsiųsti iš vieno Vokietijos gamintojo. Pirma paprašė atsiųsti įrangos dokumentus ir su jais nuvyko į ekspertizę atliekančią įmonę. Čia išgirdo, kad įmontavus šią įrangą jos registruoti vis tiek negalės, nes ir darbus turi atlikti rankinį valdymą galinti montuoti įmonė. Po ilgų ieškojimų rado tuos reikalavimus daugmaž atitinkančią įmonę Kėdainiuose, kuri yra minėto rankinio valdymo įrangos gamintojo atstovė Lietuvoje. Kol pagaliau pavyko viską sutvarkyti, reikėjo keletą kartų važiuoti į Kėdainius, keletą – pas ekspertus. „Viskas baigėsi gerai, tačiau mano praeitas kelias parodo, kaip sudėtinga įteisinti rankinio valdymo įrangą net turint visus dokumentus“, – sako A. Ruškys.

Su daug didesnėm problemom susiduria tie, kurie nusiperka automobilį su naudota rankinio valdymo įranga. Marijampolietis Vytautas Karsokas Vokietijoje nusipirkęs automobilį su jau sumontuota, bet naudota, dėl to dokumentų neturinčia rankinio valdymo įranga, pamatė, kad Lietuvoje jos įteisinti beveik neįmanoma – ekspertizės niekas neatlieka. Pasak V. Karsoko, žmonės tikrai sumokėtų ir 100, ir 200 eurų, tačiau ekspertai to nesiima daryti. Jau nekalbant apie atvejus, kai rankinio valdymo įrangą sumontuoja serviso meistrai – ekspertai atvirai sako nežinantys, kaip įvertinti tokią įrangą, ne visi turi pakankamai kompetencijos tą daryti.

Vokietijoje pigiau nupirkta gamyklinė rankinio valdymo įranga be dokumentų ir sumontuota automobilyje.

Rimtai žiūri į saugumą

„Automobilis su neįgaliam žmogui pritaikyta rankinio valdymo įranga turi būti saugus vairuotojui ir kitiems eismo dalyviams. Todėl tiek valstybinės institucijos, tiek ir Techninių apžiūrų centrai negali atmestinai žiūrėti į automobilių su rankų valdymo įranga eksploatavimą“, – sako Lietuvos transporto saugos administracijos (LTSA) Komunikacijos ir tarptautinio bendradarbiavimo skyriaus vedėja Eglė Kučinskaitė.

Jos teigimu, kai rankinio valdymo įrangą į automobilį montuoja įmonė pagal standartą, kurį suderino su LTSA (šiuo metu tai UAB „Teida“), tuomet tokiai transporto priemonei techninės ekspertizės atlikti nereikia. Transporto priemonės valdytojui tereikia perregistruoti transporto priemonę (VĮ „Regitra“ pateikti sumontuotos įrangos pažymą) ir atlikti transporto priemonės privalomąją techninę apžiūrą.

LTSA atstovė aiškina, kad rankinio valdymo nauja įranga įsigyjama iš el. parduotuvės (kaip pvz., ebay), natūralu, kad prekė turi turėti instrukciją bei visą gamintojo parengtą informaciją, kurioje detaliai apibūdinama, iš ko pagamintos įrangos detalės, naudojimo vadovas bei atitikimas kokybės reikalavimams. Sumontavus šią įrangą, būtina atlikti transporto priemonės su sumontuota rankinio valdymo įranga techninę ekspertizę. Jas atlieka techninių ekspertizių įmonės. Atliekant automobilio techninę ekspertizę reikia pateikti ekspertui transporto priemonę, minėtą gamintojo įrangos aprašymą arba visus turimus įrangos dokumentus. „Jeigu įranga nauja, pažymėta CE ženklu, tinkamai sumontuota, po techninės ekspertizės neturėtų būti problema gauti teigiamą techninės ekspertizės išvadą. Turint teigiamą ekspertizės išvadą būtina perregistruoti transporto priemonę su naujai pasikeitusiais duomenimis ir atlikti transporto priemonės privalomąją techninę apžiūrą“, – apie galiojančią tvarką pasakoja E. Kučinskaitė.


Būtina atlikti ekspertizę

Pasak E. Kučinskaitės, jeigu įranga yra perkama panaudota, jokių dokumentų asmuo neturi, ir tuo labiau sumontuojama atsitiktiniame servise, prieš atliekant techninę apžiūrą reikia atlikti techninę ekspertizę, kurią atlieka techninės ekspertizės įmonės. Techninės ekspertizės įmonės ekspertas patikrina bei atlieka skaičiavimus, ar įranga sumontuota kokybiškai, ar ji yra saugi, techniškai tvarkinga. „Mūsų žiniomis, šios paslaugos 1 valandos kaina apie 35 eurai. Patikrinimas gali užtrukti ir kelias valandas, tad galutinė kaina gali būti kelis kartus didesnė. Po techninės ekspertizės išduodamas dokumentas (techninės ekspertizės pažyma), kurį reikia pateikti atvykus į privalomąją techninę apžiūrą“, – sako LTSA atstovė.

S. Rakauskas taip pat sako susidūręs, kad nors teoriškai ekspertai turi atlikti rankinio valdymo įrangos ekpertizę, dažnai to nedaro. Tokius automobilius vairuojančiųjų, ypač regionuose, yra mažai, dėl to ekspertai retai susiduria su rankinio valdymo įranga ir nežino, kaip ją vertinti. „Dabar situacija labai sudėtinga. Esame neturtingi, kad galėtumėme pirkti naują įrangą, o reikalavimai labai griežti, bet nėra sistemos, kuri padėtų mums spręsti situa­ciją“, – sako S. Rakauskas. Jo teigimu, anksčiau būdavo paprasta – rankinio valdymo įrangą sumontavęs „Puntukas“ išduodavo ir dokumentus. Nors ta įranga nebuvo paties aukščiausio standarto, tačiau prieinama. Dabar tai daug sudėtingiau. S. Rakauskas įsitikinęs – šią problemą reikėtų spręsti neįgaliųjų atstovams susėdus kartu su Susisiekimo ministerijos, už automobilių techninę ekspertizę atsakingų įmonių atstovais, kad būtų rastas bendras sprendimas.

Aurelija BABINSKIENĖ
Vytauto Karsoko nuotr.

 

Rėmėjai

dnt_puslapyje_pirmas
SRTRF puslapyje