Daugiafunkcio centro steigimas – su įkalnėm ir nuokalnėm

Alytaus m. savivaldybės ir asociacijos „Savarankiškas gyvenimas“ atstovai apžiūri būsimo daugiafunkcio centro patalpas. Asociacijos „Savarankiškas gyvenimas“ archyvo nuotr.

Tolerancijos horizontas
Nustatymai

21-erių sulaukę jaunuoliai su negalia turi palikti ugdymo įstaigas. Kur kreiptis, kad nenutrūktų lavinimo procesas, kur ieškoti specialistų koordinuojamo šių jaunuolių užimtumo? Atsakymų į šiuos klausimus ieško dauguma sunkią negalią turinčius vaikus auginančios šeimų. Alytuje susivieniję tokių vaikų tėvai pasitelkė asociaciją „Savarankiškas gyvenimas“ ir patys inicijavo daugiafunkcio centro paaugliams ir suaugusiems asmenims su negalia steigimą. 

Patraukli centro vizija

„Savarankiško gyvenimo“ narė alytiškė Kristina Nekrašienė sako, kad nors mieste yra įvairias socialines paslaugas teikiančių įstaigų, vis dėlto sunkių raidos sutrikimų turintys žmonės reikiamos pagalbos nesulaukia. „Socialinių paslaugų centras priima tik lengvesnę negalią turinčius žmones bei tuos, kuriems nereikia specialios priežiūros, nes esą neturi pakankamai jais užsiimti galinčių specialistų, – sako moteris. – O būtent sunkiais neįgaliaisiais besirūpinančioms šeimoms labiausiai ir reikia pagalbos: tėvams – atokvėpio paslaugų, jų vaikams – toliau lavėti, mokytis savarankiškumo.“

Daugiafunkcio centro steigimo iniciatoriai turi viziją, kad žmonės su negalia čia gaus jų individualius poreikius atliepiančias kineziterapijos, ergoterapijos, masažo paslaugas, su jais ir jų tėvais dirbs psichologai, centre veiks dirbtuvėlės, kuriose neįgalieji mokysis gaminti įvairius dirbinius, galės pasijausti kuriančiais žmonėmis. „Centras veiks visą parą, 7 dienas per savaitę, todėl prireikus tėvai čia galės ramiai palikti savo vaikus, kelioms dienoms išvažiuoti pailsėti ar net grįžti į darbą“, – ateities planais dalijasi asociacijos „Savarankiškas gyvenimas“ prezidentas Ričardas Dubickas. Pasak jo, į centro veiklą ketinama įtraukti aukštųjų mokyklų, ruošiančių medicinos, socialinės srities specialistus, studentus – jie čia galės atlikti praktiką. „Toks bendradarbiavimas bus naudingas abiem pusėms: mūsų klientams jų pagalba nekainuos, o studentai įgis naudingų įgūdžių dirbti su negalią turinčiais žmonėmis. Planuojame įtraukti ir savanorius, kuriais pasiryžę tapti nemažai centrą lankysiančių neįgalių jaunuolių tėvų – jų patirtis mums labai svarbi, nes centre iš karto bus žmonių, mokančių elgtis su įvairią negalią turinčiais asmenimis, spręsti sudėtingas situacijas, galinčių savo patirtį perduoti kitiems centro darbuotojams“, – tikina R. Dubickas.

Alytaus miesto savivaldybės taryba neprieštaravo Kauno „Arkos“ bendruomenės pavyzdžiu sekančių daugiafunkcio centro iniciatorių sumanymui ir dar praėjusių metų gruodį priėmė sprendimą šią idėją įgyvendinti pasiryžusiai asociacijai „Savarankiškas gyvenimas“ 5 metų laikotarpiui pagal panaudą skirti dalį neseniai uždarytos Alytaus suaugusiųjų ir jaunimo mokyklos patalpų.

Asociacijos „Savarankiškas gyvenimas“ prezidentas Ričardas Dubickas. 

Aistros dėl pastato remonto

Preliminariai rugsėjį veikti norėjusio pradėti centro lūkesčius sustabdė įsiplieskusios diskusijos dėl remonto darbų finansavimo. Veiklą baigusios įstaigos pastatų būklė buvo gana nebloga ir neatrodė, kad jos pritaikymas naujai paskirčiai pareikalaus didelių investicijų. Deja, netrukus paaiškėjo, kad buvusiems pastato šeimininkams išsikraustant patalpos buvo tiesiog nusiaubtos, todėl joms suremontuoti prireiks kur kas daugiau lėšų. R. Dubicko teigimu, „Savarankiškas gyvenimas“ veiklos imsis tik tuomet, kai su savivaldybe pasirašys panaudos sutartį ir patalpų priėmimo-perdavimo dokumentus. O tam patalpos turi būti taip suremontuotos, kad atitiktų Higienos pasui gauti keliamus reikalavimus.

Viešojoje erdvėje pasipylė diskusijos, pamąstymai, kodėl savivaldybė turi finansuoti ne Alytuje registruotos asociacijos veiklą, ar apskritai reikia dar vienos socialinių paslaugų įstaigos, ar nepakanka jau esančių ir pan. Žinoma, atsidėjo ir patalpų remontas. „Praėjo jau keturi šių metų mėnesiai, o reikalai beveik nepajudėjo į priekį – iš būsimų centro patalpų išvežtos šiukšlės, o rimtas remontas vis dar nepradėtas“, – apgailestauja R. Dubickas.


Palaiko centro idėją

Norėdama galutinai išsklaidyti alytiškių abejones dėl centro steigimo, asociacija „Savarankiškas gyvenimas“ nusprendė surengti nuotolinį Alytaus m. savivaldybės tarybos narių susitikimą su neįgaliųjų įtrauktimi besirūpinančių valstybės institucijų atstovais, išklausyti jų nuomonės.

Socialinės apsaugos ir darbo viceministrės Justinos Jakštienės teigimu, atokvėpio paslaugos labai svarbios, deja, nemažai savivaldybių tokios pagalbos negalią turinčiais artimaisiais besirūpinančioms šeimoms neteikia. Pasak jos, labai norisi savivaldybių lyderystės, todėl J. Jakštienė sakė palaikanti šio centro kūrimą.

Mokslo, švietimo ir sporto ministerijos Bendrojo ugdymo departamento direktorė Jolanta Navickaitė taip pat pasidžiaugė, kad gali atsiremti į savivaldybių iniciatyvas teikti paslaugas šeimoms, besirūpinančioms negalią turinčiais jaunuoliais. Jos nuomone, nors švietimo sistemoje vaikai gali būti ugdomi iki 21-erių metų, tačiau procesas neturi sustoti, o būti pritaikytas prie individualių poreikių, kad nebūtų prarasti įgyti įgūdžiai.

Pasak Neįgaliųjų reikalų departamento direktorės Eglės Čaplikienės, labai svarbu plėtoti bendruomenines paslaugas, kad žmonės su negalia nepatektų į stacionarias globos įstaigas. Departamento direktorė pažadėjo metodinę ir švietėjišką pagalbą, prisidėti prie visuomenės informavimo. „Džiugu, kad yra sutarimas tarp NVO ir savivaldybės“, – pabrėžė E. Čaplikienė.


Pritaria ir Prezidentas

Idėją Alytuje kurti daugiafunkcį centrą „Savarankiško gyvenimo“ vadovas R. Dubickas yra aptaręs ir su šalies Prezidentu Gitanu Nausėda. Nors jo poziciją turėjusi perduoti Prezidento patarėja socialinės politikos klausimais Irena Segalovičienė nuotoliniame susitikime dalyvauti negalėjo, jo dalyviams atsiųstame laiške teigiama: „Žmonių su negalia gerovė Lietuvoje – didelio progreso reikalaujanti sritis. Bendruomeninio tipo paslaugų prieinamumas, ypač švietimo, socialinių, sveikatos, kultūros ir susisiekimo, yra kritiškai svarbus žmonių su negalia ir jų šeimų gyvenimo kokybei bei savarankiškam gyvenimui. Ypač prasminga, kad būtent nevyriausybinis sektorius kartu su savivalda imasi inciatyvos kurti naujas ir kokybiškas paslaugas.“

Šalies vadovo įsitikinimu, jei kiekviena institucija kasmet užsibrėš savo planuose kad ir nedidelį pokytį žmonių su negalia atskirčiai mažinti ir jį įgyvendins – metų pabaigoje bus žengti tūkstančiai žingsnių link teisingesnės visuomenės.


NVO prisideda prie paslaugų kokybės

Susitikime dalyvavusio Alytaus m. savivaldybės tarybos nario Gedimino Daukšio teigimu, reikia tik džiaugtis, kad atsiras dar viena socialines paslaugas teikianti įstaiga. Tiesa, politikas pripažino, kad kai kurios dabar veikiančios įstaigos įžvelgia konkurencijos grėsmę. Ko gero, būtent šis įsivaizduojamas pavojus ir paskatino viešas diskusijas bei abejones dėl jo reikalingumo.

Alytaus miesto savivaldybės tarybos narys, Neįgaliųjų reikalų komisijos pirmininkas Sigitas Leonavičius įsitikinęs, kad ne be reikalo susitelkė neįgalius vaikus auginančių tėvų bendruomenė ir ėmėsi šios iniciatyvos. Dėl tėvus netenkinančio neįgaliųjų ugdymo pastaruoju metu šiame mieste buvo kilę nemažai problemų, kurios sulaukė didelio atgarsio visuomenėje. „Pirmuosius dvejus naujos kadencijos savivaldybės tarybos metus laikykime edukaciniu laikotarpiu, bet turime judėti į priekį“, – ragino S. Leonavičius. Jo teigimu, be NVO įsitraukimo, paslaugų kokybė mieste negerėja. Todėl daugiafunkcis centras užimtų ne tik neįgalių paauglių, jaunuolių, suaugusių asmenų užimtumo bei jų šeimos narių atokvėpio paslaugų nišą, bet ir paskatintų pagerinti jau veikiančių socialinės paskirties įstaigų teikiamų paslaugų kokybę.


Kada laukti įkurtuvių?

Pasitarime dalyvavęs Alytaus m. savivaldybės vicemeras Povilas Labukas patikino, kad planas suremontuotas, tvarkingas patalpas perduoti rugpjūčio 1 dieną, likus mėnesiui iki rugsėjo, kai galėtų prasidėti planuojama veikla, tikrai bus įgyvendintas. Gal netgi dar anksčiau – Butų ūkio, kuris remontuos patalpas, vadovas pažadėjo, kad darbai bus baigti dar mėnesiu anksčiau. Taigi, pasak P. Labuko, žinia, kad centro steigėjai turės du mėnesius pasirengti startui, pranešti bendruomenei apie būsimas funkcijas, – tikrai gera.

R. Dubickas situaciją vertina nuosaikiau. „Net jeigu patalpos ir bus suremontuotos, laukia dar nemažai kitų darbų. Esame įsipareigoję pasirūpinti reikiama įranga, įrengti kabinetus pagal jų paskirtį. Laukia ir profesionalių darbuotojų, savanorių paieška“, – ateities rūpesčiais dalijasi „Savarankiško gyvenimo“ vadovas. Jis neslepia – šiame centre teikiamos paslaugos bus mokamos, todėl reikės suplanuoti ir pagrįstą paslaugų apmokėjimo tvarką, numatyti, kokios lengvatos bus taikomos savanoriausiančių tėvų neįgaliems jaunuoliams, aptarti kitus svarbius dalykus.

Daugiafunkcio centro kūrėjai tikisi, kad tiek laikinojo atokvėpio, tiek neįgaliųjų užimtumo, įgūdžių stiprinimo ir palaikymo paslaugas savo gyventojams pirks ir savivaldybė.

Aldona MILIEŠKIENĖ

 

Rėmėjai

dnt_puslapyje_pirmas
SRTRF puslapyje