Iliustracijos lengvai suprantamai kalbai – jau duomenų bazėje

Duomenų bazėje esančiais paveikslėliais gali laisvai naudotis visi, rašantys tekstus lengvai suprantama kalba.

Tolerancijos horizontas
Nustatymai

Neįgaliųjų reikalų departamento svetainėje jau galima rasti duomenų bazę, kurioje sukeltos iliustracijos lengvai suprantamos kalbos tekstams paaiškinti. 

Kuriant tolerantišką aplinką, kurioje patogiai jaustųsi regėjimo, intelekto negalią turintieji, kitakalbiai, senjorai ar tiesiog išsiblaškę jauni žmonės, svarbios tampa lengvai suprantamos kalbos tekstus paaiškinančios iliustracijos – tą jau suprato pasaulis, ši idėja prigyja ir Lietuvoje.

Duomenų bazėje esančiais paveikslėliais gali laisvai naudotis visi, rašantys tekstus lengvai suprantama kalba. Lengvai suprantamos kalbos tekstus paaiškinančios iliustracijos suskirstytos į 3 grupes: apie mane, mano darbą; kas man priklauso, socia­linės paslaugos, mano sveikata; mano finansai.

Rugpjūtį Valakupių reabilitacijos centre vykusiose kūrybinėse dirbtuvėse žinomi šalies menininkai kūrė iliustracijas pagal 5 temas: jausmai, finansai, sveikata, socialinės paslaugos ir darbas. Taip pat iliustracijoms kurti buvo pasitelktas ir dirbtinis intelektas.

Kūrybinį procesą stebėjo, menininkus konsultavo ir iliustracijas vertino žmonės su negalia. Atrinkti ir suskaitmeninti paveikslėliai sukelti į duomenų bazę. Į duomenų bazę yra įkelta ir nuotraukų, kurios taip pat gali iliustruoti tekstus, padėti juos lengviau suprasti.

Iliustracijų duomenų bazė sukurta bendradarbiaujant su Slovėnijos NVO „Zavod Risa“.

„Zavod Risa“ – maža nevyriausybinė organizacija Slovėnijoje, daug dėmesio skirianti leng­vai skaitomai kalbai. Organizacija tekstus lengvai skaitoma kalba kuria nuo 2011 m. Tais pačiais metais pradėjo leisti laik­raštį/žurnalą lengvai suprantama kalba „20 minučių“, kuris anksčiau buvo spausdintas, bet dabar pasiekiamas tik internete. Jį kuria savanoriai, kartu rašo skaitytojai. Organizacija nemažai prisidėjo, kad naujienos leng­vai skaitoma kalba būtų skelbiamos Slovėnijos nacionalinio radijo ir televizijos svetainėje.

Organizacija rengia seminarus pedagogams (būsimiems ir esamiems specialiesiems mokytojams, slovėnų kalbos mokytojams ir kt.), ergoterapeutams, žurnalistams.

Taip pat kartu su partneriais sukūrė gaires ir įrankius, padedančius rašyti lengvai suprantama slovėnų kalba.

Sukurtas iliustracijas rasite ir jomis galėsite naudotis Neįgaliųjų reikalų departamento tinklalapyje: https://www.ndt.lt/lengvai-suprantama-kalba/iliustracijos/

„Bičiulystės“ inf.

 

Rėmėjai

dnt_puslapyje_pirmas
SRTRF puslapyje