Nemokami renginiai – lūkesčiai ir nusivylimai

Kauno Žalgirio arena – pritaikyta neįgaliesiems.

Tolerancijos iššūkiai
Nustatymai

Neretai skelbiama, kad neįgalieji (kartais ir juos lydintys asmenys) į vieną ar kitą renginį gali patekti nemokamai. Tačiau neapsigaukite – ne visada suplanavus vakarą praleisti koncerte, spektaklyje ar sporto varžybose tai lengvai pavyks padaryti. 

Neįgaliojo pažymėjimas nepadėjo

Jei pamatėte skelbiant, kad į renginį neįgalieji gali patekti nemokamai ar su nuolaida, nesidžiaukite – ne visada taip ir bus. Į tokią nemalonią situaciją buvo patekęs kaunietis Paulius Kriukas – nors buvo skelbta, kad į Valentino dienos šventę „Žalgirio“ arenoje neįgalieji bus įleidžiami nemokamai, atvykęs ir parodęs neįgaliojo pažymėjimą, jis išgirdo, kad renginyje dalyvauti negalės. Pasirodo, reikia būti atsispausdinus nemokamą bilietą ar panašiai. „Kokį bilietą? Kur jį rasti? Kaip atsispausdinti?“ – nesuprato Paulius. Juk „Žalgirio“ arenos tinklalapyje apie tai net užsiminta nebuvo.

Pasak P. Kriuko, apsaugos darbuotojai tikino, kad bilietais turėjo pasirūpinti neįgaliųjų draugijos. „Bet dauguma ten buvusių neįgaliųjų nepriklauso jokiai draugijai ir koncerto reklamą tiesiog pamatė internete. Perskaitė, kad neįgalieji įleidžiami nemokamai ir tikėjosi, jog taip ir bus“, – sako vyriškis. Jo teigimu, nė į galvą neatėjo, kad dar reikia skambinti organizatoriams ir tei­rautis papildomos informacijos, ieškoti nemokamų bilietų ir pan.

P. Kriukas sako matęs, kad daug neįgaliųjų, tarp jų ir vežimėliuose sėdinčių, būriavosi prie įėjimo, kai kurie pirko bilietus, kilo pykčiai su apsaugos darbuotojais. Jie kaltino organizatorius – Kauno arkivyskupiją.

„Pusė Valentino šventės buvo sugadinta. Gerai, kad mes, neįgalieji, užgrūdinti“, – sako P. Kriukas.


Teko pirkti bilietą

Gražina Lekavičienė juda neįgaliojo vežimėliu. Moteris taip pat į renginį atėjo įsitikinusi, kad pateks nemokamai. Ją lydėjusi sesuo bilietą nusipirko iš anksto. „Atrodė, mus kviečia, juk tokia graži šventė...“, – sako moteris. Atvažiavus prie „Žalgirio“ arenos, paaiškėjo, kad skelbta informacija neteisinga – neįgaliųjų į renginį neįleidžia. „Pasijutau pažeminta, tarsi išmaldos prašyčiau, – sako G. Lekavičienė, – bet kadangi jau atvažiavau, susimokėjau 7 eurus už bilietą. Nebuvo jokios nuolaidos – sesuo tiek pat mokėjo anksčiau.“ G. Lekavičienės teigimu, jei būtų iš anksto nusiteikusi, kad reikės mokėti, nebūtų pikta. Tiesiog nesitikėjo, kad taip gali būti. „Nors su vežimėliais būtų įleidę, – stebisi moteris. – Suprantu, dramos ar muzikiniame teatre – sustoji ant tako, trukdai kitiems, o „Žalgirio“ arenoje tiek daug erdvės, žmogus su vežimėliu neužima sėdimos vietos, niekam nekliudo.“

Moteris mėgsta lankytis įvairiuose renginiuose, šventėse, dažnai ir gauna ir nemokamų bilietų per neįgaliųjų organizacijas. Tačiau toks nesusipratimas įvyko pirmą kartą. „Deja, mūsų šalyje dar pasitaiko tokių kuriozų, nors ir retai“, – neslepia nusivylimo Gražina.


Į renginį – su kvietimais

Virginija Palavinskienė Kauno miesto neįgaliųjų draugijoje rūpinasi kultūriniu užimtumu. Ji pasakojo, kad į Valentino dienos renginį Neįgaliųjų draugija buvo gavusi 20 kvietimų. „Tačiau tikrai nebuvo taip, kad atsispausdinome nemokamą bilietą ir nuėjome. Reikėjo kvietimų prašyti, derinti“, – sako moteris. Jos teigimu, Kauno miesto neįgaliųjų draugija vienija per 1000 žmonių. Jie nori dalyvauti renginiuose, spektakliuose, koncertuose. Į šį renginį moteris organizatorių prašė 50 bilietų, bet gavo mažiau nei pusę. Pasak Virginijos, į „Žalgirio“ areną nemokamai neįgaliuosius įleidžia labai retai – nebent vyksta kokios nors mugės ar visiems atviri renginiai. Paprastai reikia tartis specialiai, organizatorių prašyti nemokamų bilietų ar nuolaidų. Tačiau tada būna ir parašyta, kad neįgalieji nemokamai neįleidžiami. Taigi V. Palavinskienė sako puikiai suprantanti, kad žmonės, skelbime pamatę užrašą, jog neįgalieji įleidžiami nemokamai, tai ir suprato tiesiogiai – kad galės patekti parodę neįgaliojo pažymėjimą.

Kauno krašto neįgaliųjų sąjungos vadovė Jolanta Beresnevičienė sako pati paraginusi savo narius dalyvauti Valentino dienai skirtame renginyje, nes skelbime pamatė, kad neįgaliesiems bilietai nekainuos. „Niekada nebuvo atvejo, kad žmonės nebūtų įleisti, jei taip buvo informuota organizatorių. Žmonės pasijuto apgauti. Kai kurie iš jų specialiai atvažiavo iš kitų miestų...“, – teigia J. Beresnevičienė.

Kauno miesto neįgaliųjų draugijos pirmininkas Ignas Mačiukas teigia suprantantis organizatorius – tokiuose renginiuose, kaip Valentino diena, Vasario 16-osios šventė ir pan. dalyvauja labai daug neįgaliųjų, todėl turi būti tam tikra tvarka. Kvietimuose ar bilietuose su nuolaida paprastai nurodytos vietos, kur sėdėti. Tačiau žmonės neturėtų būti klaidinami.


Organizatoriai: visi neįgalieji laukiami

Renginį organizavusi Kauno arkivyskupijos atstovė Vaida Spangelevičiūtė-Kneižienė sako, kad neįgaliųjų organizacijoms į Valentino dienos šventę šiemet buvo išdalinta per 400 kvietimų. Taip padaryta dėl jų pačių patogumo – renginys labai didelis, o kvietimuose nurodytos vietos, kur jie gali atsisėsti. Tačiau ir tie, kurie negavo kvietimų, turėjo būti įleisti. Moteris sako gavusi „Žalgirio“ arenos patikinimą, kad taip ir buvo padaryta, tačiau vėliau, kai jau dauguma žmonių buvo suėję į salę. Pasak V. Spangelevičiūtės-Kneižienės, apie šią problemą organizatoriai išgirdo tik po renginio ir labai apgailestauja, jei neįgalieji patyrė nepatogumų. „Visi neįgalieji mūsų renginyje yra labai laukiami. Tai mums bus dar viena pamoka, kad skelbiant apie renginį reikia parašyti, jog rekomenduojame kvietimus pasiimti arkivyskupijoje“, – sako moteris. Ji paragino tuos, kuriems teko pirkti bilietus, susisiekti – arkivyskupija pasirengusi ištaisyti savo klaidą.

 

Rėmėjai

dnt_puslapyje_pirmas
SRTRF puslapyje