Neįgaliųjų ekipažai ir vėl įrodė galintys sėkmingai varžytis ralio trasoje

Algimanto Kojo (dešinėje) ir Vytauto Barecko ekipažas ne tik laimėjo automobilių su rankiniu valdymu klasėje pirmąją vietą, bet ir pelnė absoliučių nugalėtojų neįgaliųjų įskaitoje taurę.

Tolerancijos horizontas
Nustatymai

Ralis „Aplink Lietuvą“ jau tapo vienu svarbiausių metų įvykių ne tik profesionaliems automobilių sporto entuziastams, bet ir šiose lenktynėse save išbandyti siekiantiems neįgaliesiems. Kauno Rotušės aikštėje prie starto linijos ir šiemet stojo 8 negalią turinčių vairuotojų ekipažai. Sekmadienį Vilniaus S. Daukanto aikštėje finišavusių lenktynininkų laukė garbingi apdovanojimai. Socia­linės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis nugalėtojų taures įteikė penkiems neįgaliųjų ekipažams. 

Linas Kukuraitis apdovanojimą įteikia neįgaliųjų įskaitos standartinių automobilių klasės nugalėtojams Mažvydui Butkevičiui (kairėje) ir Linui Kalaušiui.

Neįgaliųjų dalyvavimu šiemetiniame ralyje rūpinosi Lietuvos paraplegikų asociacijos prezidentas Juozas Bernatavičius ir neįgaliųjų ekipažus globojanti Dalia Tarailienė.

Nesėkmių ruožas baigėsi

Socialinės apsaugos ir darbo ministras L. Kukuraitis, sveikindamas sėkmingai finišą pasiekusius lenktynininkus, ralį „Aplink Lietuvą“ vadino pavyzdiniu integraciniu renginiu, kuriame lygiomis teisėmis kartu su kitais šio sporto entuziastais gali dalyvauti ir žmonės su negalia. O tai, kad šioje, vienoje rizikingiausių sporto šakų, reikalaujančioje itin daug ištvermės, jie pasiekia puikių rezultatų, tik dar kartą įrodo, kad negalia netrukdo svajojantiems ir užsibrėžtų tikslų atkakliai siekiantiems žmonėms.

Ralis „Aplink Lietuvą 2017“ – ne pirmos lenktynės, iš kurių Algimantas Kojis grįžo iškovojęs absoliutaus nugalėtojo neįgaliųjų įskaitoje taurę. Tokį titulą yra pelnęs jau porą kartų. Įteikdamas šiemet laimėtą didžiąją taurę ir spausdamas ranką nugalėtojų ekipažo nariams A. Kojui ir šturmanui Vytautui Bareckui, ministras L. Kukuraitis patikino atpažinęs Algimantą. Juk tai jis jau kuris laikas iš televizijos ekranų perspėja, kuo gali baigtis greitis kelyje.

Iš tiesų būtent nelaimingas eismo įvykis prieš 17 metų jauną vyrą pasodino į neįgaliojo vežimėlį. Tačiau automobilio Algimantas neatsisakė. Gana greitai vėl sėdo prie jo vairo, o nerimą ir baimės likučius galutinai iš savo minčių išpurtė pasiryžęs dalyvauti ralyje „Aplink Lietuvą“.

Jame pelnytų apdovanojimų vyras sako neskaičiuojantis. Tai padarys nebent tada, kai su šeima persikels į naują būstą ir jame suras vietos taurėms išrikiuoti. Gal trofėjų kolekcija sudomins ir mažąjį sūnelį Martyną, kuris jau dabar ant tėčio kelių įsitaisęs savo delniukais stip­riai spaudė jo pelnytą taurę.

Šiemetinis laimėjimas užbaigė kelerių metų nesėkmių ruožą. Pergalės skonį vis tekdavo pamiršti dėl automobilio gedimų. Kartais pačiame ralio įkarštyje net po du kartus per dieną reikėdavo išjungti variklį ir ieškoti gedimo priežasties. Algimantas šypsosi: nedaug trūko, kad ir šįsyk visas dėmesys būtų skirtas ne pastangoms kuo greičiau įveikti vieną ar kitą lenktynių ruožą, o kuo skubiau suremontuoti ir vėl sustreikavusį automobilį. Kantrybė trūko, kai specialiai raliui skirtas automobilis ir vėl sugedo likus vos savaitei iki starto. Algimantas neslepia – net suabejojęs, ar apskritai verta šiemet dalyvauti lenktynėse. Bet žmona Gitana vis ragino nenuleisti rankų ir nepasiduoti. Tad šįsyk sėdo už golfo, su kuriuo kasdien važiuoja į darbą, vairo. Lenktyniauti reikėjo atsargiau, patausoti mašiną, nors, prisipažįsta Algimantas, buvo greičio ruožų, kai spidometro rodyklė pasiekdavo 170–180 km per valandą padalą. Tik pirmąjį vakarą smulkius gedimus pasitvarkęs Algimanto ir Vytauto ekipažas daugiau jokių problemų nepatyrė ir beveik 800 kilometrų ralio trasą neįgaliųjų, vairavusių su rankinio valdymo įranga, klasėje įveikė pirmieji. Jie buvo geriausi ir absoliučioje neįgaliųjų įskaitoje.

Automobilių su rankiniu valdymu klasėje antrą vietą pelnė ralio naujokai – broliai Raimondas (sėdi vežimėlyje) ir Mindaugas Dabužinskai.

Smagus nutikimas kelyje padėjo suvaldyti įtampą

Ketvirtą kartą ralyje „Aplink Lietuvą“ dalyvavusiam Mažvydui Butkevičiui irgi šypsojosi sėkmė. Kartu su pirmąsyk apie artėjančias kliūtis, posūkius, kitus svarbius lenktynių „legendoje“ sužymėtus objektus įspėdavusiu šturmanu Linu Kalaušiu jiedu tapo standartiniais automobiliais važiavusių neįgaliųjų klasės nugalėtojais. Mažvydas neslepia: tokiam rezultatui įtakos turėjo ir sumažėjusi konkurencija – sugedus automobiliui iš lenktynių kovos iškrito svarbiausi varžovai Alfredas ir Tomas Ukrinai. Beje, sustreikavęs variklis finišą pasiekti sutrukdė ir iki tol puikiai lenktyniavusiam Gintarui Šalkauskui.

Mažvydo ir Lino ekipažas į ralį išsiruošė visiškai „neprisijaukintu“ automobiliu. Prieš tris savaites susidėję pinigus ir nusipirkę lenktynėms skirtą automobilį tikėjosi iki rudens, kai paprastai vykdavo ralis „Aplink Lietuvą“, suspėsią išsiaiškinti jo stipriąsias ir silpnąsias puses, susitvarkyti pagal savo poreikius. Lenktynių organizatoriams pakeitus varžybų laiką, raliui teko pasirengti paskubomis. Laimė, didesnių problemų nekilo ir vaikinai gana gerai susitvarkė su šiuo iššūkiu. Prie anksčiau pelnytų dviejų trečios vietos trofėjų Mažvydas pridės trečiąjį – pirmosios vietos taurę, o Liną sėkmingas startas tikriausiai paskatins ir toliau domėtis automobilių sportu.

Nepaisant to, kad prieš trejus metus stuburo traumą patyręs Linas juda rateliais, o prieš septynerius metus neįgaliųjų bendruomenės nariu tapęs Mažvydas vaikšto pasiramsčiuodamas ramentais, linksmai nusiteikę vyrukai po ralio tikino didelio nuovargio nejaučiantys. Ko gero, labiau už pastangas kuo geriau įveikti visas kliūtis jį išblaškė netikėtas susitikimas su kelių policija. Pakeliui į Alytų išvydęs automobilį stabdantį kelių patrulį, Mažvydas dar spėjo pagalvoti: ar tik nebus per daug spustelėjęs greičio pedalą. Tačiau paaiškėjo, kad priežastis – visai ne greičio viršijimas. Patrulis paaiškino sulaukęs signalo, kad šiuo automobiliu važiuoja galimai neblaivus vairuotojas. Alkotesterio parodymai šį gandą paneigė. Patrulis atsiprašė, o ralistai dar ilgai juokėsi tai prisimindami. Kas žino, gal kaip tik šis gerų emocijų bangą sukėlęs nutikimas ir padėjo suvaldyti įtampą, nepasiduoti nuovargiui.

Vienintelis merginų ekipažas – Ramunė Šidlauskaitė (sėdi vežimėlyje) ir Justina Darulytė – automobilių su rankiniu valdymu klasėje laimėjo trečią vietą.

Judėjimas yra gyvenimas

Jau 21-erius metus neįgaliųjų dalyvavimu ralyje besirūpinanti Dalia Tarailienė džiaugiasi, kad automobilių sportu kasmet susidomi vis daugiau savo negalios nepaisančių žmonių. Šiemet pirmą kartą starto liniją kirto brolių Raimondo ir Mindaugo Dabužinskų ekipažas. Fortūna naujokams buvo palanki – rankomis valdomų automobilių klasėje jiedu pelnė antrąją vietą.

Raimondas prisipažįsta – po prieš septynerius metus patirtos skaudžios avarijos, kurioje žuvo žmona, o jis pats patyrė kako lūžį ir neteko galimybės vaikščioti, į automobilio pusę nė pažiūrėti negalėjęs. Tačiau pamažu suprato, kad neįveikęs savo baimės turės užsisklęsti tarp keturių sienų. O tokio gyvenimo tikrai nesinorėjo. „Judėjimas yra gyvenimas“, – sako Raimondas. Ralis „Aplink Lietuvą“, jame pelnyti apdovanojimai – geriausias šių žodžių patvirtinimas.

D. Tarailienė giria ir ralyje nuolat dalyvaujantį vienintelį moterišką Ramunės Šidlauskaitės ir Justinos Darulytės ekipažą (rankinio valdymo automobilių klasėje jos pelnė III vietą). Susižavėjimo merginų drąsa ir ryžtu neslėpė ir apdovanojimą joms įteikęs ministras L. Kukuraitis.

Sportinio azarto netrūksta ir antrą kartą ralyje dalyvavusiam Robertui Šimoniui. Nors su vienatūriu lenktyniaujantis vaikinas pergalėmis kol kas pasigirti negali, tačiau entuziazmo nepraranda ir jau kitąmet žada startuoti su kitokiu automobiliu. Sportišku žmogumi save vadinantis Robertas yra bandęs ir krepšinį žaisti, ir iš lanko šaudyti. Kol neišsinarino čiurnos, Druskininkų Snow arenoje aktyviai slidinėjo monoslide, parašiutu šoko iš 4 km aukščio. „Ką galima įdomaus padaryti, tą ir darau“, – sako Robertas.

Po su automobilių sporto aistruoliais praleistos popietės vairuoti mėgstantis socialinės apsaugos ir darbo ministras L. Kukraitis taip pat neatmetė galimybės kada nors išbandyti ralio trasą. Ypač jį suintrigavo šiose lenktynėse dalyvavę tėvo ir sūnaus ekipažai. Kai vaikai užaugs (ministro šeimoje – keturi sūnūs ir dukrelė), gal išgirsime ir apie ralyje „Aplink Lietuvą“ dalyvaujantį Kukuraičių ekipažą.

Aldona MILIEŠKIENĖ
Autorės nuotr.

 

Rėmėjai

dnt_puslapyje_pirmas
SRTRF puslapyje