Šventė „Būkime kartu“ įsiliejo į Jurbarko krašto dienas

Marijampolės sav. neįgaliųjų draugijos folkloro ansamblis „Gija“ į Jurbarką atvežė skambių dainų pynę.

Tolerancijos horizontas
Nustatymai

Šiemet 25-erių metų sukaktį mininti Lietuvos specialiosios kūrybos draugija „Guboja“(LSKD) įvairias negalias turinčius žmones pakvietė į šventę – „Būkime kartu!“ Pasisvečiavęs Utenoje ir Klaipėdoje, renginys pabaigtuves atšventė Jurbarke, čia vykusioje miesto šventėje.

Ne vienerius metus puoselėta svajonė
LSKD „Guboja“ vadovė Viktorija Vitaitė sako, kad svajonę rengti geras emocijas skleidžiančias, įkvepiančias šventes ne tik sostinėje, bet ir regionuose puoselėjo ne vienerius metus. Idėją įgyvendinti pavyko pernai – „Būkime kartu“ šurmuliavo Ukmergėje, Marijampolėje ir Telšiuose. Šiemet renginiai vyko Utenoje, Klaipėdoje ir Jurbarke.

„Respublikinė neįgaliųjų šventė „Tau, Vilniau!“ gyvuoja jau daugiau nei dešimtmetį. Ji į sostinę sukviečia daugybę įvairias negalias turinčių žmonių. Tačiau į Vilnių atvykti gali ne visi. Norėjosi, kad ir regionuose neįgalieji išeitų į žmones, pabendrautų. Neatsitiktinai „Būkime kartu“ vyksta per miesto renginius, kur mūsiškiai meistrai, šokėjai, dainininkai pasirodo kartu su tautodailininkais, profesionaliais meno kolektyvais. Neįgaliesiems ne visada drąsu išeiti iš savo bendruomenių, centrų, kur jie jaučiasi saugūs. Esame nedidelė valstybė, kurioje kiekvienas žmogus svarbus, todėl turime bendrauti, pažinti vieni kitus“, – kalba V. Vitaitė.

Į Jurbarko dvaro parke vykusią miesto šventę neįgalieji atvyko iš įvairių Lietuvos miestų. Mugėje buvo galima įsigyti jų sukurtų darbų, o scenoje koncertavo neįgaliųjų kolektyvai, grojo kaimo kapelos, sukosi šokėjų poros.

„Puiku, kad šventė vyko tokioje gražioje vietoje, kad gamta mums dovanojo puikų orą. Tai suteikė visiems dar daugiau gerų emocijų. Esame labai dėkingi rėmėjams – Jurbarko miesto savivaldybei, Neįgaliųjų reikalų departamentui, Klaipėdos apskrities gestų kalbos vertėjų centrui bei kitiems už suteiktą įvairiapusę paramą, pagalbą. Be jų šventę surengti nebūtų pavykę“, – teigia „Gubojos“ vadovė.

Neįgaliųjų organizacijos – iš visos Lietuvos
Šventėje galėjai sutikti įvairias – judėjimo, regos, intelekto, psichikos – negalias turinčių žmonių. Visi jie turėjo ką parodyti, dauguma atvežė į renginį ne tik savo darbelius, bet ir šventinius pasirodymus.

Šventės šeimininkų – Jurbarko rajono neįgaliųjų draugijos – vadovė Vida Pieniutienė pasidžiaugė miesto vadovų svetingumu, gražia renginio vieta. „Puiku, kad neįgalieji su savo kūryba nenugrūsti kažkur į užkampį, esame kartu su visais. Tokie renginiai ypač reikalingi“, – sako V. Pieniutienė.

Rankdarbius pristatė Jurbarko rajono neįgaliųjų draugijos narės.

Vadovė vieną po kito rodė draugijos narių darbelius. Atrodo, jurbarkiškiai moka viską: jie mezga, kuria darbelius iš lino, gamina dailias sages. Irma Kasparaitienė, viena aktyviausių draugijos narių, džiaugiasi, kad yra vieta, kur neįgalieji gali ateiti, praleisti laiką kartu, pabendrauti. „Darome tai, ką galime, mokomės vieni iš kitų. Labiausiai man patinka darbai iš lino, taip pat mėgstu megzti. Savo pagamintais darbeliais ne tik prekiaujame, dovanojame juos kitiems neįgaliesiems įvairių švenčių proga. Tam ypač tinka maišeliai vaistažolėms, kojinės. Panašūs renginiai mums labai svarbūs – tai proga parodyti, kad nesėdime rankas sudėję, esame aktyvūs“, – kalba Irma.

Kauno krašto neįgaliųjų sąjungos narių darbai žavėjo ryškiomis spalvomis ir įvairove. Ant prekystalio – ir dirbiniai iš odos, ir piešiniai ant šilko, ir įvairūs papuošalai, dailios riešinės. „Neišmetame senų daiktų. Štai tokius krepšius gaminame iš senų džinsų. Kiekvieną daiktą galima prikelti naujam gyvenimui“, – sako Leonora Špiliauskienė. Kauniečių sukurtuose gaminiuose – daug liaudiškų motyvų.

Vilkaviškio krašto neįgaliųjų draugijos pirmininkė Valė Masiliūnienė noriai pasakoja apie savo narių veiklą. Mugėje šįkart pristatyti įvairūs nėriniai, mezginiai, darbeliai iš karoliukų, šalikai, drabužiai. Moterų dainininkių kolektyvo „Kraštietės“ narės pačios pasisiuvo originalias sukneles. Vokalinis ansamblis gyvuoja dar tik metus, tačiau visus sužavi smagiai traukiamomis liaudies dainomis.

Raseinių rajono neįgaliųjų draugija, vadovaujama pirmininkės Janės Stasevičienės, į mugę taip pat atvežė įvairiausių dirbinių. Ant prekystalio – mezginiai, siuviniai, simegrafijos technika sukurti darbeliai. Raseiniškių teigimu, jų rankdarbiai skirti ne tik parduoti, bet ir džiuginti kitus žmones. „Dažniausiai mūsų moterys mezga kojines. Jas dovanojame svečiams, kitiems neįgaliesiems. Taip pat neseniai primezgėme miniatiūrinių kojinaičių neišnešiotiems kūdikiams. Pati turėjau neišnešiotus dvynius, todėl žinau, kaip tai svarbu“, – dėsto Neįgaliųjų draugijos vadovė.

Vilkaviškio krašto neįgaliųjų draugijos ansamblis „Kraštietės“.

Kėdainių rajono neįgaliųjų draugijos amatų būrelio vadovė Regina Rylienė vieną po kito rodo įvairius papuošalus, kurie gimsta darbščių moterų rankose. „Dalyvaujame mugėse bent trejetą kartų per metus. Kiekvienas iš mūsų turime savų pomėgių. Moterys labiausiai mėgsta kurti papuošalus, nerti vąšeliu. Darbus mielai dovanojame. Juk taip smagu džiuginti kitus“, – sako R. Rylienė.

Darbus iš odos ypač mėgsta gaminti būrelio narė Justina Asanovienė. „Patinka darbai, kuriems reikia kruopštumo. Rankdarbių ėmiausi prieš keturiolika metų, išėjusi į pensiją. Dirbu tiek namuose, tiek per būrelio užsiėmimus. Dar mėgstu megzti riešines. Jos taip pat reikalauja susikaupimo ir kruopštumo“, – pasakoja Justina.

Marijampolės savivaldybės I grupės neįgaliųjų draugijos, vadovaujamos Irmos Kavaliauskienės, moterys apie savo darbus pasakoja viena per kitą. Šnekiausia – Regina Kaušilienė. Ratukuose sėdinti moteris moka viską: ji mezga, neria vąšeliu, veria vėrinius. Moteriai įdomu išmėginti kiekvieną naujovę. „Kaip tikros suvalkietės, neišmetame nereikalingų daiktų, žiūrime, kur dar juos galima panaudoti“, – dėsto gera nuotaika trykštanti Regina. Marijampolietėms patiko Jurbarke: čia puiki nuotaika, graži aplinka, džiugina skambanti muzika.

Lietuvos žmonių su stuburo pažeidimais asociacijos Alytaus skyriaus nariai atvežė į mugę pintų darbų, mezginių, dekupažo dirbinių, siuvinių. Pirmininkė Nijolė Bujanauskienė sako, kad alytiškiai stengiasi nepraleisti nė vieno panašaus renginio, visi noriai į juos važiuoja. Tai – proga pabūti su likimo draugais, pasidalyti patirtimi.

Draugystės koncertas
Į Jurbarko miesto šventę pakviesti neįgalieji ne tik dalyvavo mugėje, bet ir turėjo progos pademonstruoti kitus talentus. Scenoje koncertą pradėjusį LSKD „Guboja“ suburto neįgaliųjų nacionalinio „Spalvų muzikos“ orkestro pasirodymą keitė Vilkpėdės bendruomenės centro liaudiškų šokių grupės „Šimtažiedis“ pasirodymas, vėliau – įvairių žanrų muzikos, šokio kolektyvai iš Vilniaus, Telšių, Klaipėdos, Kelmės, Tauragės, Jurbarko, Šakių, Vilkaviškio, Marijampolės ir kt.

Norintieji galėjo stebėti policijos, priešgaisrinės gelbėjimo, pasienio, aplinkos apsaugos tarnybų, kariškių parodomąją programą, Jurbarko rajono seniūnijų kiemelių „Trys regionai ir Jurbarko miestas“ pristatymą.

„Norėtųsi padėkoti Jurbarko miesto savivaldybei, kad suteikė galimybę žmonėms su negalia dalyvauti miesto šventėje, pabūti kartu su visais. Tai – puiki patirtis visiems“, – sakė Neįgaliųjų reikalų departamento direktorė Asta Kandratavičienė, perduodama padėką rajono savivaldybės merui Skirmantui Mockevičiui.

„Tikiuosi, kad visi mūsiškiai išsiskirstė pasisėmę puikios nuotaikos, susipažinę su Jurbarko krašto amatais ir istorija, pasiklausę nuotaikingų pasirodymų, šauniai pasilinksminę ir pabendravę“, – renginį apibendrino jo iniciatorė ir organizatorė V. Vitaitė.

Lina JAKUBAUSKIENĖ
Autorės nuotr.

 

Rėmėjai

dnt_puslapyje_pirmas
SRTRF puslapyje